A múzeum szakemberei remek hangulatú, sok résztvevőt vonzó programot szerveztek, amelyen az intézmény fémkeresős önkéntesei mellett a keszthelyi Balatoni Múzeum munkatársai, valamint számos érdeklődő kalandozhatott a történelmi korszakok között.
A műszeres kutatás során Árpád-kori pecsétgyűrű, bronzkori karperec, késő középkori ágyúgolyó, sőt egy kőfejtéshez használt vasék is előkerült. A talált tárgyak közös meghatározásán túl a korábban fellelt dörgicsei kincsek mellett római kori tárgyakkal is megismerkedhettek a salföldi bányába látogatók. Futó János geotúráján a Káli-medence földtanából kaptak ízelítőt a résztvevők, a gyerekek közül pedig sokan végig merészkedtek a titkok ösvényén.
Amint azt Törő Balázs néprajzos, muzeológus elmondta, 2020-ban a múzeum munkatársai helyiekkel és önkéntesekkel tárt fel egy présházat a dörgicsei Becce-dűlőben a néprajz és régészet módszereivel. Az ott, befalazva talált római sírkő feltételezett származási helyén, a korábbi salföldi bánya feltételezett helyén folytatták most a kutatást abban a reményben, hogy a Csönge-hegyen igazolják a római kori kőbánya eredetét.
A fémkereső munkálatokat Gönczi Vivien régész vezette, a talált leletek között kőfejtésre utaló tárgyak is fellelhetők voltak, azonban régebbi korok emlékei szintén előkerültek. Az egyik legérdekesebb egy több ezeréves bronzkori karkötő volt, de a középkor időszakából ugyancsak előkerült egy különleges lelet, egy IHS feliratú pecsétgyűrű – mondta Törő Balázs, leszögezve, hogy az eredményes, népszerű salföldi kutató napot újabb hasonló program követheti majd a jövőben.
Tömegközlekedéssel jutnál el a Balatonra? Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: veol.hu
Nyitókép: Mészáros Annarózsa/likeBalaton.hu