A badacsonyi vasútállomás közelében található, jellegzetesen sárga színű épület több mint száz éve kedvelt nyaralási célpont. Ma egyfajta modern romantika jellemzi a hotelt, tulajdonosa, Nagy Miklós azt meséli, sok olyan vendégük van, aki nyaralt már itt a hetvenes-nyolcvanas években és visszajön nosztalgiázni. Na, ők azt hiszik, eltévedtek, az épületbe lépve rá sem ismernek a ma már egész évben nyitva tartó korabeli szállóra.
Badacsony egyik első hotele volt a Neptun
– A Neptun épületének nagyon izgalmas a története – meséli Milkós.
– Szász Pál nagyiparos vette meg a területet az 1890-es évek végén. Már ekkor nagyon komoly fürdőkultúra volt Badacsonyban, volt egy fürdőházunk, ahova a fővárosból is jöttek a vendégek.
Badacsony az a vidéki, falusias környezetet biztosító nyaralóhely volt, ahol mindig is szívesen pihentek pár napot a vendégek, számos szerelem szökkent itt szárba, ma is tökéletes hely párok számára. A hegyen levő Rózsakő nem csak kirándulási célpont, hanem eljegyzések helyszíne, a mai napig rengeteg lánykérés és esküvő van a hegyen.
1905-ben már állt ez az épület. A hársfákat 1905 és 10 között ültették, a szakemberek szerint még jó hatvan évig adnak hűs árnyékot az idelátogatóknak. Trattner Gusztáv üzemeltette a Neptun hotel mellett a Hableányt is, már akkor hirdette a két szálláshelyet. Nézd meg a korabeli újsághirdetést 1900-ból:
Érdekes, hogy Badacsonytomajra csak 1936-ban vezették be a villanyt, de a Hableány és a Neptun már tíz évvel korábban villanyvilágítással büszkélkedhetett.
Ismerd meg a Hableány épületét is
Békeidőkben ez volt Badacsony első panziója, de volt az Óra-Ékszer SZOT üdülője, később pedig az egyik hotellánchoz került.
A rendszerváltás után került a családunk tulajdonába, valódi turista szálló volt akkor, több lépcsőben terveztük és folytatjuk azóta is a felújítását.
Hat-hét éves gyerekként voltam itt először, amikor nagypapám, aki helytörténész volt, előadásokat tartott az itt üdülő vendégeknek. Nagyon tetszett az épület hangulata, így külön öröm, hogy részese lehetek a továbbélésének.
Egy aktkép buktatta le a szerelmes festőt
– Tényleg itt esett szerelembe Egry József, a Balaton festője?
– Igen, ez egy romantikus, de közben botrányos történet. Az első világháború után a badacsonyi hotelek is a beteg katonák rendelkezésére álltak, szanatóriumként működtek. Ebben a hotelben működött a Magyar Szent Korona Országos Vörös-Kereszt Egylet Badacsonyi Kisegítő Kórháza. Egry József a hadikórház betege volt, itt ismerte meg későbbi feleségét, Vízkeletyné Pauler Juliskát, akinek a leszármazottai a mai napig Badacsonyban élnek.
Ez egy botrányos szerelem volt, hiszen az ápolónő férjes asszony volt, egy katonatiszt feleségét szerette el a festő. Ebben a korban nem volt jellemző, hogy egy nő elválik a férjétől, ráadásul a katonatiszt helyett egy nincstelen művészt választ.
Olvass el mindent a Balaton festőjéről.
Az ideiglenes kórházban önkéntes úriasszonyok dolgoztak ápolóként, itt gondozta a betegeket a szigoráról ismert ezredes felesége is, aki több évvel idősebb volt a festőnél. A gömbölyded, sokat nevető asszony szöges ellentéte volt a lesoványodott, csendes Egrynek, mégis sokat időztek egymás társaságában. A botrány akkor robbant ki, amikor egy segédápoló ceruzával rajzolt aktképeket talált a közlegény éjjeliszekrényén, mert a képeken egyértelműen az ezredesné volt látható. A nő elvált, pár évvel később, 1918-ban összeházasodtak, harminc évig éltek boldog szerelemben.
Romantikát idéző felújított szobák
Amikor megkaptuk az épületet, itt csőszobák voltak közös zuhanyzóval, az eredeti főfalakig visszabontva hoztuk létre a mostani szobaméreteket.
Kialakítottunk egy belső lépcsőt a pincében található étterembe, itt több mint egy méter vastag kőfalakat kellett kibontani.
A pince kazánházként üzemelt, itt lett a konyhánk és az éttermünk. Maga a pince kétszáz éves, erre építették anno az épületet, itt az étteremben a helyi bazaltkő dominál. Egy csendes, nyugodt wellness részt is létrehoztunk az épületben, a szaunából a hegyet látni.
Próbáltuk stílusban visszahozni a századelős hangulatot, minden szoba más egy kicsit. Csap Viktor tervei alapján készült az alsó szint, a cél az volt, hogy múltidéző, de modern stílusú szobák várják a vendégeket.
Az épület napfényes oldalán sötétebb, a kevésbé napos oldalon világosabb árnyalatúra festették a falakat. Izgalmas megoldásokat látunk a polgári nászágyakat idéző, egyedi ágyvégek, háttámlák esetében is.
Az első szint a megújítást követően teljesen modern, de az épület korabeli stílusához illeszkedő, századeleji romantikát idéz. Extravagáns, elegáns kiegészítők, textiliák, a színes falak budoár hangulatúvá teszik a szobákat.
A rózsamintás falak, a romantikus berendezés mellé a vendégek kérhetnek virágcsokor és bor, gyümölcs bekészítést is, hogy minden adott legyen egy romantikus estéhez. Volt olyan vendég, aki 30 szál rózsát is rendelt, hogy meglepje a feleségét.
Ha inkább a letisztultabb színvilágot keresi valaki, akkor türkiz és kékes színnel berendezett szobát is választhat, a romantikus hangulat itt is garantált.
A folyosók hangulata is egyedi, hófehér mintás szőnyegeken akár mezítláb is sétálhatunk, kis beugrókban korabeli utazási kellékek, bőröndök, rádiók, földgömbök, könyvek, virágcsokrok vannak elhelyezve, akár le is huppanhatunk egy kényelmes fotelbe.
– A 300 négyzetméteres tetőtér beépítése után leszünk igazából készen. Itt a régi tetőszerkezetet újrahasznosítva vörösfenyőt használunk, minimál, skandináv stílust idéző szobáink lesznek, egy tetőteraszt is tervezünk oda, ahonnét varázslatos lesz a kilátás.
A kerthelyiséget is felújítjuk, lesz egy fedett részünk, ahol rossz időben is lehet üldögélni. Az épület jellegzetes sárga, barna színeit finomítani fogjuk, hogy illeszkedjen a jelenlegi városképbe, a törtfehér, krém színű épületek közé.
Nézd meg képeinket: