Badacsonyörsön a 71-es út mentén álló Vánkos olyan, mint egy idepottyantott, rusztikus angol házikó, mégsem tájidegen. A fehér, a szürke, kék színek nemcsak kint, bent is uralják a teret, de a fa gerendák és a fények meleggé, meghitté teszik az épületet.
Bár közvetlenül a főút mellett van, és az út túloldalán az észak-balatoni vasútvonal halad, a száz éves épület közel egy méter vastag falai és a hangszigetelt ablakok miatt nem halljuk zavaróan a civilizáció zaját.
Csend, csoda, lelassulás
A 2017 óta működő Vánkos panzióban Hernádi Henriett mutatja be a száz éves épületet.
– Amikor megláttam a házat, nem így nézett ki, korábban Rózsa büfé néven ismerték a helyiek és az itt nyaralók, a 2010-es években sokáig gazdátlanul várta, hogy beleszeressen valaki. Mivel számomra fontos a környezetvédelem és az értékmentés, a legtöbb munkát helyi vállalkozókkal végeztem, a bútorokat is igyekeztem a környékről beszerezni. Bár először nehéz volt a fővárosi pörgős léthez szokva belerázódnom az itteni lelassulásba, de megérte várni.
Ez a lassabb tempó a vendégeknek a nyugodt pihenést jelenti, nem sietnek haza tőlünk, jó itt elmélázni, pihenni, feltöltődni, elcsendesedni. Persze, amikor a tervezett nyitásom csúszott néhány hónapot, nem mindig voltam ilyen türelmes én sem – nevet Heni. – Mivel láttam, hogy vastagok a falak, elterveztem, hogy addig bontjuk vissza, míg elő nem kerül a ház régi formája. Szerencsénk volt, a gipszkartonok mögül csodák bukkantak elő.
Békebeli szálló, kocsma és diszkó is volt
Maga az épület a Szalai család tulajdona volt, ők építették az 1930-as években. Nagyon megtisztelő volt, hogy a már felújított házban vendégül láthattam őket. Nagyon érdekes a történet, hogyan találtunk egymásra. Egy leszármazottuk, Schneider Gábor a vonaton ülve vette észre, hogy valaki felújította az épületet.
A Szalai Szálló idején is a fenti rész volt a szálló, lent szatócsbolt és vendéglátóhely üzemelt. A nagypapának és nagymamának itt volt az esküvője, ők azóta nem jártak itt, hogy eladták a lakásukat. Elég szomorú sors volt az övék, az államosításkor az Áfész kocsmaként üzemeltette a helyet, ők fent laktak. Amikor ők elmentek, a hely egy tipikus vasútállomáshoz közeli vendéglátóhely lett. Ahogy a helyiektől megtudtam, ebben az épületben mindig zajos közösségi élet zajlott. Van, aki úgy emlékszik, nemcsak diszkó, hanem kupleráj is működött a házban, és sokan jó szívvel gondolnak vissza olyan bulikra, ahol életre szóló szerelmek szövődtek.
Nyugodt szobák, aktív közösségi helyszín
Heninek fontos, hogy az egész évben nyitva tartó vendéglátóhely becsatlakozott a badacsonyi vérkeringésbe, közösségi térként is tekint a Vánkosra. Aktív résztvevői a Gasztrohegy programsorozatnak és a badacsonyörsi szüreti és adventi rendezvényeknek is.
– A szobáknak virág neveket adtam, egyrészt, mert imádom a virágokat, másrészt, mert én mindig valamilyen virág nevű utcában laktam korábban. Az orgona, napraforgó, nőszirom, páfrány, csillagvirág nevű szobák különleges hangulatúak, némelyikből a Balatont, másikból a környező hegyeket látjuk.
A gardróbszekrények egy kővágóörsi asztalos művei, néhány bútort a káptalantóti piacon találtam, a két kovácsoltvas ágy egy somogyi kovács mester műve, a bontott faanyagot pedig a Rustik Wood szállította. Az egyik szobában bőrönd lett az éjjeliszekrény, máshol egy különleges alakú, marokkói nyaralást idéző vagy egy csipkével bevont lámpa dobja fel a hangulatot.
Nyugodtan hozhatod kutyusodat vagy cicádat is, a tulajdonos és a munkatársai is imádják az állatokat.
– Természetesen gondoltunk a kicsikre is, ezért egy játszószobával várjuk a gyerekes családokat, ha olvasgatnál, a könyvtárunkból válogathatsz, ha aktívabb programot keresel, adunk bicajt és SUP-ot is a vendégeinknek.
Nézd meg képeinket:
Olvastad már, hogy a közeli Neptun hotelben talált rá a szerelem a Balaton festőjére?