Hatalmas élmény a kezünkbe venni egy gombócnyi macskabagoly fiókát. Bár a szülők pompás vörös vagy szürke tollazattal rendelkeznek, a kicsik még fehérek és aprók. A túra célja, hogy a természetet szerető családok egy kirándulás keretében megismerkedjenek a baglyok életével.
Bicajjal és gyalog is mehetünk
– Két irányból lehet megközelíteni a helyszínt. Balatonendréden 14 óra 30-kor a Szent András templomnál gyülekező túrázók gyalog indulnak a 3,5 km távolságra lévő Tótokilap irányába Baranyai Balázs vezetésével. A kerékpározók (mindenki a saját kerékpárját használja) pedig a Szántódpusztánál található parkolóban találkoznak 15 órakor. Innen aszfalt burkolatú úton kerekeznek ugyancsak Tótokilap irányába.
A két csapat nagyjából egyszerre érkezik a bagolygyűrűzés helyszínére
– mondta Pálinkás Andor, a túra egyik szervezője, aki hozzátette, a Szántódi Erdészet útja egyébként a gépkocsiforgalom elől elzárt terület, oda csak az útvonalengedéllyel rendelkezők hajthatnak be. De nem is szeretnének a természeti értékeket bemutató erdei programjukon gépkocsis forgalmat generálni.
Mesterséges költőládában szaporodnak
A madarászok helyi csoportja az elmúlt évtizedben több tucatnyi költőládát telepített ezen a területen, hogy a macskabaglyok szaporodását elősegítsék. Madaraink egy része odúköltő, azaz idősebb fák törzsében és ágaiban természetes módon képződő, vagy harkályok vájta odúkban nevelik fel kicsinyeiket. A településeken és a mezőgazdasági területeken egyaránt jelentkező természetvédelmi probléma, hogy az idősebb, odúképződésre, odúkészítésre alkalmas vastagságú, öreg fák már szinte alig vannak. A fiatal fás területen tehát nekiálltak a madarászok a költőládák építésének és telepítésének, aminek meg is lett az eredménye.
– A mesterséges odúknak köszönhetően a macskabagoly-állomány stabil, de az idei költések sajnos nem olyan jók, mint a korábbi években. Viszonylag kevés a fiókák száma. Erről már előre tájékozódtunk, és oda szervezzük a túrát, ahol tudjuk, hogy vannak kicsinyek. Kivesszük majd őket a fészekből, majd gyűrűt kapnak a lábukra – fűzte hozzá Pálinkás Andor.
A túrára tehát érdemes lesz regisztrálni, itt olvashatóak a részletek.
Egy korábbi túráról itt lehet olvasni!
Az erdei fülesbaglyok számlálására kérik a lakosságot
Ahogy a likeBalaton.hu is beszámolt róla, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) legutóbb a telelő erdei fülesbaglyok felmérése kapcsán kérte a lakosság segítségét idén januárban. A szervezet az évek alatt szerzett pozitív tapasztalatok alapján folytatja a fajra vonatkozó országos adatgyűjtést.
Most a lakott területeken is leggyakoribb erdei fülesbaglyok fészkelő állománya felmérésében tudnak segíteni az emberek.
Első pillantásra lehetetlen feladatnak tűnhet éjszakai életmódot folytató, számunkra láthatatlanul mozgó madarak amúgy is rejtett költőhelyének megkeresése. Szerencsére a fészkelő baglyok felmérése egyike a létező legegyszerűbb madármegfigyelési, adatgyűjtési módszereknek, ehhez ugyanis a madarakat nem is kell látni. A felmérés lényege, hogy
az esti szürkület óráitól alkalmanként hallgatózzunk néhány percet az erkélyről, az emeleti ablakból, a tornácról, a kertből, az utcán, parkban sétálva
– és ezt hetente egy-két alkalommal ismételjük meg egészen júniusig. Eközben pedig a fiókák jellegzetes, mással össze nem téveszthető hangját keressük: https://www.xeno-canto.org/403460
Ha hallottuk, vagy láttuk a fiókákat, esetleg az etető szülőket, a felhívás honlapoldaláról letölthető elektronikus űrlapnak a gyors és egyszerű, akár okostelefonon is elvégezhető kitöltésével tudunk adatainkkal hozzájárulni a faj országos elterjedési térképének pontosításához.
Nyitókép: Krausz Andrea