Balatonból kifogott óriási pontyok eladása miatt indult eljárás. A Veszprém Megyei Főügyészség a távirati irodával közölte: a horgászengedéllyel rendelkező 37 éves férfi tavaly júniusban Balatonkenesénél kifogott egy 17 kilós és egy 28 kilós pontyot. A nagyobbik egy 120 centiméter hosszú, kapitális méretű ponty volt, amelyet korábban már többször kifogtak a Balatonból. Ezúttal azonban a horgász a halakat eladta egy Tolna megyei horgásztó tógazdájának 345 ezer forintért, holott a halak valós értéke 535 ezer 500 forint volt. Az egyik pontyot később kifogták a horgásztóból is, s a sikert büszkén posztolták az interneten, majd a halat visszaengedték a tóba.
Nézd meg itt a legszebb, a Balatonból kifogott pontyokat!
– A balatoni halgazdálkodást végző társaság azonban jelezte a tógazdának, hogy a hal – melynek azonosítását jellegzetes sérülései megkönnyítették – a Balatonból való – közölték. – A következő kifogáskor így értesítették a cég munkatársait, akik a halat elszállították és visszaengedték eredeti élőhelyére. A horgász és a halastó gazdája ellen lopás miatt emeltek vádat. A bíróság tárgyalás mellőzésével a két férfit két-két évre próbára bocsátotta, a haltolvaj ellen emellett vagyonelkobzást alkalmazott. A végzés nem jogerős.
Szabó János, a Horgász Egyesületek Somogy Megyei Szövetségének elnöke szerint szükség van a hatékony védelemre. Testkamera, éjjellátó és távcső is segítheti majd a most alakuló megyei halőri szolgálat munkáját. A tizenöt tagból álló csapat március második felétől kezdi a helyszíni vizsgálatokat.
– Összesen ötvenkét somogyi egyesület tartozik hozzánk – mondta Szabó János. – Vannak olyan kisebb horgászvizek, ahol nem tehetik meg, hogy állandóan alkalmazzanak halőröket. Részben nekik akarunk segíteni a megyei halőri szolgálattal, s a csapat rendszeresen folytat majd ellenőrzéseket Somogyban.
A hivatásos halőrökön kívül a somogyi egyesületekből szolgálatra jelentkezők párban látják el a feladatot. Kiemelte: a csapat nem a nap 24 órájában dolgozik, hanem a megelőzésre helyezik hangsúlyt. Hiánypótló szolgáltatásként indítják el a programot. Azt akarják, hogy mindenhol előírásszerűen horgásszanak a sporttársak. Megfelelő felszereléssel kívánják ellátni a csapatot, a halőri autón és ruházaton kívül pályázati forrásból távcsövet, éjjellátót és testkamerát is vásárolni akarnak. S a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) pályázatán is indulni szeretnének.
– A somogyi horgászvizeken gyakran okoz gondot, hogy a horgászok nem írják be a kifogott halat – hangsúlyozta. – Máskor az jelent problémát, hogy több bottal horgásznak vagy nem vezetik megfelelően a fogási naplót. A halőrök közfeladatot ellátó személyek, s azt akarják, hogy mindenhol szabályos körülmények legyenek. Szövetségünknek a rendőrséggel is van kapcsolata, ezt megyei szintre szeretnénk kiterjeszteni.
Ha mindig tudni szeretnéd, hogy mi történik a balatoni pecás életben, érdemes nálunk tájékozódnod.
Forrás: sonline.hu
Nyitókép: Czeglédi Zsolt /MTI