Bár országszerte – így a Balatonnál is – rendszeresen végeznek szúnyoggyérítést, még mindig sokakat érint ez a kellemetlen kifejezetten nyári probléma, ami nagyon meg tudja keseríteni a nyaralást. Mit tehetünk, ha már megtaláltak bennünket ezek a rendkívül kellemetlen rovarok?
Dr. Tóth Veronika egyetemi adjunktus mondta el a véleményét az urbánus legendákról és adott hasznos tanácsokat. Nem csak a drága gyógyszertári készítmények segíthetnek, de mit tehetünk, ha nem tudunk eligazodni a neten keringő népi gyógymódok kusza hálójában?
A kép után kiderül, görgess!
Urbánus legendák szúnyogcsípésre
Az alábbiakat olvastuk, alább pedig meghallgattuk, hogy mi a véleménye a szakembernek mindezekkel kapcsolatban:
- vöröshagyma leve
- petrezselyemzöld v porcsin levele passzírozva
- fogkrém
- ecetes vizes borogatás
- szódabikarbóna+kis víz és ebből paszta
- kakukkfűolaj
- árnikakrém
- almaecetes borogatás
Hajmeresztő ötletek, de mi az igazság?
– Az illóolajokkal, gyógynövényes krémekkel, a csípésre helyezett különféle zöldségekkel érdemes vigyázni, mert több közülük fényérzékenyítő anyagot tartalmaz, és a napfénnyel együtt kellemetlen allergiás bőrgyulladást okozhat – hangsúlyozta a szakember.
Ezt alkalmazzuk biztonsággal – a bőrgyógyász tanácsai
– A szúnyogcsípésre nagyon különbözően reagálunk. Van akinek pár perc alatt elmúlik az enyhe viszketés, másoknak egy-egy csípés napokig tartó komoly kellemetlenséget okoz. Ha a csípés tartós és kínzó viszketéssel jár, enyhítésére vizes-cinkes rázókeverék, ha még ez sem elégséges, kortikoszteroid tartalmú kenőcs, krém alkalmazható. Ha egy csípés környezete a szokásosnál jobban bevörösödik, nyomásra fájdalmassá válik lehetséges, hogy a vakarás során baktérium került a bőrbe és gyulladás alakult ki, olyankor érdemes orvoshoz fordulni – mondta Dr. Tóth Veronika.
Tipp!
Ezeket a szereket érdemes még a nyaralás előtt beszerezni, mert vénykötelesek!
Így védekezhetsz vegyszermentesen a rovarok ellen a nyaralódban is.
Nyitókép: Shutterstock