Legutóbb egy héttel ezelőtt került elő egy férfi holtteste Siófoknál. A huszonéves fiatal barátnőjével vízibiciklizett a Balatonban, majd lecsúszott a hajó csúszdájáról és elmerült a tóban. Barátnője a strandolóktól kért segítséget, de nem találták meg. A férfi holttestére végül múlt szombaton a víz felszínén bukkantak rá. Balatonszemesnél is tragédia történt néhány nappal ezelőtt. Egy 80 éves nő fulladt meg, aki feltehetően rosszul lett, amikor kifelé ment a vízből.
A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság adatai szerint július végéig nyolcan fulladtak a Balatonba, eggyel kevesebben, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Sokak életét azonban sikerült megmentenie a balatoni vízi rendőröknek. Az elmúlt hét hónapban 104 esethez riasztották őket, és összesen 214 embernek segítettek.
Batta Zsolt Iván, a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense érdeklődésünkre elmondta, a halálesetek nem amiatt történtek, mert a fürdőzök nem tartották be a szabályokat és nem figyeltek oda a viharjelzésre. Az esetek több mint fele az elrendelt hőségriadókban, vagy az ahhoz közeli napokban következett be. – Ez a tendencia már évek óta megfigyelhető – emelte ki a sajtóreferens. – Az extrém meleg időjárás nagy mértékben megterheli az emberi szervezetet, és sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy rosszullét tragédiához vezet – tette hozzá.
Az idei vízi halálesetekben az is közös, hogy a parthoz nagyon közel, 50–350 méterre történtek és mindösszesen 50–120 centiméteres vízmélységnél. A legtöbb tragédia a Balaton déli partján volt. A rendőrség azt tanácsolja a fürdőzőknek, hogy extrém hőségben – főleg egyedül – kerüljék a nyílt vizet, és ha nem biztosak abban, hogy megfelelően tudnak úszni, akkor viseljenek mentőmellényt.
Mentőmellényt adtak a gyerekekre a strandokon
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata is azt javasolja, hogy aki nem tud úszni, feltétlenül használjon mentőmellényt.
– Több balatoni strandon is található az idei szezonban mentőmellényállvány.
– Egy-egy ilyen állványon 12 gyerek számára elegendő biztonsági eszköz található, melyeket ingyen lehet használni.
Czene-Polgár Donát, strandi vízimentő szerint a fürdőzők rendszeresen használják a mellényeket, és így nagyobb biztonságban érzik gyermeküket. Ha valaki felkészülten érkezik a strandra és tisztában van a saját képességeivel, akkor könnyen elkerülheti a tragédiát. Hozzátette, a strandolókon múlik, hogy mennyi munkájuk akad a szezonban.
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: sonline.hu
Nyitókép: Németh András