Magyarország legnagyobb ökofalvában május 20-án kezdődnek a jubileumi ünnepségek:
megnyílik a járgányház nevet viselő szárazmalom,
amely olyan, a mindennapi élethez szükséges alapanyagokat képes előállítani, mint a liszt, az olaj vagy a faapríték, és mivel ökörerővel működik. A látogatók idén már ezt az új épületet és a Krisna-völgy 30 éves történetéről szóló tárlatot is megtekinthetik.
Évi 25 ezer turistát fogadnak
A jubileumi év minden napján minden érdeklődőt várnak a Krisna-völgyben, de különösen az olyan fesztiválokon, mint amilyen Krisna-völgyi búcsú. Emlékeztettek rá, hogy három évtizeddel ezelőtt néhány tucat Krisna-hívő fiatal úgy döntött, „a korszellemnek megfelelő nagyvárosi lét vagy külföldi tanulmányút helyett
inkább egy elnéptelenedő somogyi zsákfaluba költözik”.
Kárpótlási jegyekből megvásárolták a faluszéli birkalegelőt, hogy önellátó gazdálkodásba fogjanak, elhivatottságukkal, mély hitükkel, kitartásukkal néhány év alatt sikert értek el.
A lakók felépítették Magyarország első és máig legnagyobb hindu templomát,
emellett Tehénvédelmi Központot, két iskolaépületet emeltek, továbbá befőző üzemet, művészeti stúdiót és tárolópincét alakítottak ki.
A ma már 300 hektáros Krisna-völgyhöz biokertészet, méhészet, arborétum, több tanösvény, textil- és kézművesműhely, turisztikai központ és vendégházak is tartoznak.
Az évente 25 ezer turistát és 12 ezer zarándokot fogadó völgy lakói önellátásra rendezkedtek be.
Az itt élők megmutatják, hogy a környezet sajátosságait szem előtt tartó fenntartható, természetközeli életmód és a falusi gazdálkodás igenis lehet minőségi, vonzó és kellemes.
Nyitókép: Mészáros Annarózsa/likeBalaton.hu