A pusztító lángoknak rengeteg ritka, főként hüllőfaj is áldozatul esett. Egy-egy hüllőfaj természetvédelmi értéke 5–10 ezer forint, a legnagyobb pusztulás őket érte. A fonyódi civilek pénteken megtisztították a Csisztai út szeméttől erősen fertőzött területét.
Itt írtunk a nádastűzből menekülő – többek között – siklókról.
Egy riadt hölgy telefonált be a fonyódi önkormányzathoz azzal, hogy vipera van a kertjében és segítsenek eltávolítani – mondta Rozner György, a Balaton–felvidéki Nemzeti Park tájegység-vezetője.
Végül a helyszínen megállapította, hogy védett, kockás siklóról van szó, amit aztán elhozott az érintett kertjéből. A leégett balatoni területen nem élnek mérges kígyók. A berek különböző békafajok, siklók élőhelye volt. Ha túlélték a tüzet, el fognak húzódni a lakott területekről, csak szaporuló helyet keresnek, de nem maradnak az emberek közelében. A vadőrök a helyszíni terepszemlén megégett siklókat, éti csigákat, vadmalacokat találtak. Ötven méterenként láttak egy-egy elpusztult állatot.
A madarak költési időszaka még odébb van, így szerencsére elenyésző számú madár vált a tűz áldozatává, de sajnos ennek ellenére is találtak megégett fészekaljakat a Natura 2000-es területen.
A fonyódi nádastűzről készített anyagunkat itt találjátok.
Két, négy-öt hetes malacot a Gömöri Mariana vezette Civilek az Állatokért Egyesület mentett meg a tűz pusztítása elől. A kisfiú malac Fenyves, a kislány Csiszta, az életükért most is küzdenek. A kis csíkos hátúak állatorvosi kezelés alatt állnak, sajnos leállt a szopóreflexük, és mesterségesen kell táplálni az állatokat – mondta el Papp Rita, a szervezet önkéntese.
Forrás: sonline.hu
Kiemelt kép: Pixabay