A Diás-szigeten lévő nádfedeles parasztházban megújult kiállítás található, a szomszédban pedig az író regényeiből ismert Matula-kunyhót is megtekinthető. Megújultak a látnivalók, melyeket a közelmúltban adtak át. Itt olvashatsz róla bővebben.
Filmre viszik Fekete István életútját
Dokumentumfilm-sorozat készül a százhúsz éve született Fekete István életének legfontosabb mozzanatairól. A Tüskevár, a Téli berek , a Bogáncs és A kis Vuk széles körben ismert alkotások, ugyanakkor Fekete István teljes munkássága és életműve már kevésbé. Éppen ezért szakértők; történészek, kutatók bevonásával dokumentumfilmek készülnek az író életének legfontosabb színhelyein; szülőhelyén, Göllén, de Kaposváron, Mezőkövesden, Ajkán, Bakócán és Budapesten is. Többek között megszólal Bodó Imre helytörténész, Fekete István kutató és Horváth Tibor, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke is.
Nézd meg a videót Matula bácsi híres kunyhójáról!
A nyár elejére elkészülő nyersanyagokból Babay János producer és rendező, egyenként ötvenkét perces filmeket tervez, amelyek tartalmaznak majd gyermekkori történeteket, bemutatják a szülői házat és az író édesapját, Fekete Árpádot is. Ugyanakkor – amíg a forgatás le nem zárul – keresnek minden Fekete Istvánnal kapcsolatos írott, tárgyi és audiovizuális emléket, történetet. Ezeket a babay.janos@babayjanos.tv elektronikus címre várják.
Fekete István 1900. január 25-én Göllén született és 1970. június 23-án halt meg Budapesten. Jókai Mór mellett a legolvasottabb magyar író, az ún. „erdész-vadász irodalom” egyik legismertebb művelője volt. Egész életében nyíltan vallotta istenhitét, világnézeti és erkölcsi hovatartozását, ezért és az írásaiból kiérződő antikommunizmus, antiliberalizmus, antikozmopolitizmus okán a kommunizmus és szocializmus időszaka alatt munkásságát mellőzték, elhallgatták, érdemeit megpróbálták kicsinyíteni, őt magát pedig ifjúsági regényírónak beállítani.
Forrás: magyarnemzet.hu
Nyitókép: Diás-sziget a Kis-Balatonnál
Fotó: Keszey Ágnes