Ingyenes a Kályhák Háza
A múltat és a jelent köti össze Keszthelyen a kastély mellett található Kályhák Háza. Szalay Imre, fazekas, cserépkályha- és kemenceépítő népi iparművész kályhamekett kiállítása egy szabadtéri Kályhás kerttel bővült.
– 2012 óta forog a korong a Kályhák Háza fazekasműhelyében, a kiállított makettek melletti helyiségben valódi kályhák készülnek. Amikor a műhelyben dolgozok, a látogatók beköszönnek, ott is körülnézhetnek, szívesen válaszolok a kérdéseikre. Évente 8-10 kályhát készítek, a korongozást, csiszolást az idelátogatók a saját szemükkel láthatják. A megrendelőim azok az emberek, akiknek a kézi munkából adódó apró szabálytalanságok egyediséget jelentenek, akiknek nem okoz gondot kivárni, amíg elkészítem a csempéket, hiszen nem egy raktár polcairól veszem le őket. A kiállítás látogatása ingyenes.
Kályhák kertje
A mester a szemeskályha csempéinek készítését egy hat tablós egyedülálló fotósorozattal mutatja be az udvaron. A népi jellegű tányéros kályhacsempék születését a fotók mellett gyönyörű rajzok illusztrálják.
Minden molinón két kályhás figura szerepel, Korbuly Ágnes keltette életre őket. A bumerángos vagy az ablakpárkányon ülő ember egy-egy munkafázisra utal, a vicces cica, aknafedél alól bújó alak a gyerekek figyelmét is leköti, így szívesebben olvassák el a hasznos tudnivalókat is.
A szemeskályha a Dunántúl parasztságának volt a tüzelőeszköze a múlt század első harmadáig. A kézzel készített csempéket falusi és kisvárosi fazekasmesterek állították elő korongolva, majd egy egyszerű fa sablon segítségével szögletesre igazítva, és maguk építettek belőlük kályhákat, ahogy ezt Szalay Imre is teszi. A korongolt kályhaszemek homorú alakjuk miatt a sík csempéknél másfélszer nagyobb hő leadó felülettel rendelkeznek.
Kályhák és kerámiatárgyak
A kiállítótér és a műhely közötti helyiség egy valódi kincses sziget.
– Ezek a kerámiák a régi bútorok és tárgyak közé helyezve meghatározzák a műhely hangulatát. Rengeteg régi tárgyam van, ezeket szeretem kitenni, megmutatni, de nem feltétlenül úgy, ahogy annak idején használatban voltak.
Sílécből és fűrészből készülhet akár polc is, a mángorlóba csempéket állítok. A járomnak kinéző öntöttvas fali dísz egy pad két lába, de így máshogy néz ki, mint a saját helyén. Azt mondom a látogatóknak, hogy itt nem kell sietni, nézelődjenek ráérősen, érezzék jól magukat, ha nem is vásárolnak, vigyenek haza egy hangulatot.
Akár karácsonyi ajándéktárgyat is találhatsz itt magadnak, az egyedi, állat alakú kerámiafigurák mellett hűtőmágnesek, kályha alakú párologtatók, nyakláncok, fali díszek, különleges dísztárgyak is vannak a kínálatban.
Festetics épület volt a Kályhák Háza
Az épület hátsó részében hamarosan elkészül egy olyan bemutatótér, ahol működőképes kályhát, sparheltet is láthatsz.
– Nyáron főzős programokkal be tudjuk majd mutatni, hogyan készíthetők ételek fatüzelésű tűzhelyen.
A tapasztott falú épületben eredetileg Festetics szolgák laktak, ez az utca mezőgazdasági munkásoknak épült. A hátsó ablakból a hercegnői kamarakertre látni, az épület mögött található a kastély őrbódéja. A belmagasságból úgy ítélem meg, hogy ezt a házat nem a legszegényebbek lakták.
A háború végén Cziffra bácsi és Nemes bácsi parádés kocsis és kapuőr laktak itt családjukkal – tudtuk meg Imrétől. 150-200 éve nem volt gond, hogy több család egy házban lakott.
Nemes István 1984-ben halt meg, Tar Ferenc történész vele készített riportját itt olvashatod:
Leszármazottaiktól tudjuk, hogy 1953-ig lakhattak itt egy Festeticsektől kapott jognak köszönhetően. Az épületből akkor lett tanácsi bérlakás, 3 különálló kicsi lakást alakítottak ki benne.
A mostani előtérben volt az előszoba, konyha és WC-fürdő is, a spájzot megtartottam, a lakásokat összenyitottam, az ajtót én bontottam ki egy idős kőművessel, az egyik leszármazott vázlatosan még emlékeztet arra is, hol volt az udvaron a kút, a kemence.
Nézd meg képeinket!
Tömegközlekedéssel is eljuthatsz a Balatonra! Nézd meg menetrendi keresőnket!
: