Ezernyi titkot és csodát rejtenek a zenedobozok, a Keszthelyi Verklifesztiválon sétálva néhány apró részlet nem hagyott nyugodni bennünket. Mert értem én, hogy a verkliben egy lyukkártya segítségével jönnek elő a dallamok, de mégsem értem. Egy kódszalagra emlékeztető papírhengert beletesznek egy fadobozba, tekerik egy karral és szól a zene…..
Meg kellett néznünk egy verklit közelebbről, hogy megfejtsük a titkokat, és ha már megnéztük, ki is próbáltuk a zenedobozt Keszey Ágival. De ne szaladjunk ennyire előre.
Fotó: Keszey Ágnes
Tomas Plaszky Kassáról érkezett a keszthelyi fesztiválra, ő kalauzolt bennünket a verkli rejtelmeibe. Korábban bábos volt, csak hét éve verklizik, de már 6 különleges hangszere van. Mint mondta, új autó helyett inkább egy verklit vásárolt, és bár a felesége eleinte nem értette ezt a különös hóbortot, ma már ketten járják a fesztiválokat, és szórakoztatják a nagyérdeműt.
Az első kérdésünk persze a már korábban megfejthetetlennek tűnő kódkártyára vonatkozott, vagyis hogyan lesz a lyukakból hang? Nézzétek, ebben az 50 éves koncertverkliben 78 síp segíti a dallamok kialakulását!
A Németországban kézzel készített hangszer, amit ki is próbálhattunk, a verklik Mercedesze, megmutatjuk közelebbről is:
Anno a bábosok verklivel járták az utcákat, Tomas már régóta szerette volna kipróbálni ezt a hangszert. Egy egyszerű, elektromos verkli volt az első hangszere, de hamarosan, új autó helyett, megvette a jelenleg is használt koncertverklijét.
Feltűnt, hogy minden verklis hangszerén csücsül egy plüssmajom vagy plüssmackó, most megtudhatod te is, hogy miért:
Most, hogy már mindent tudunk erről a hangszerről, nincs más dolgunk, mint tekerni a kart, és szórakoztatni a nézőket:
Azért hallgassátok meg, milyen ugyanez a dallam, ha egy profi kezeli a zenegépet:
És hogy milyen zenét szeretnek a nézők? Mindent, ami mosolyt csal az arcukra!
Nézd meg a verklifesztivál legjobb képeit:
Készítette: Keszey Ágnes és Mihály Szilvia