Hat éve úszkáló pontyok a Halas lépcső díszei
A Malom-tó mellett 2016-ban elkészült street art alkotás, a Halas lépcső eredetileg is a tapolcai képzőművész, Varjas Judit műve. A lépcső nemcsak a helyiek körében lett azonnal népszerű, kedvelt turisztikai célpontja is lett a Balaton közeli kisvárosnak.
A város vezetésének felkérésére az akkor még alig használt, Malom-tóhoz vezető lépcsősor felújítása, frissítése volt Judit feladata.
– A halakat ábrázoló alkotást többrétegű festés után 4-5 réteg betonlakk védte, több tízezer ember látta, sétált rajta az elmúlt években. Nagyon szerették az emberek, rengetek képet és videót kaptam, ami itt készült. Volt itt esküvő, osztálytalálkozó és még a bringásoknak is kedvelt terepe ez a meredek szakasz – mutatja Judit.
Megújul a Halas Lépcső
– A három koi ponty most elúszik, de helyükre új alkotás kerül, a jelenlegi munkafázisban még összefolyik a régi minta az újjal. Amikor elkezdték a régi lépcsőt sterimóval lemosni, kicsit belesajdult a szívem, feltörtek az emlékeim. Megmarad a lépcső Halas lépcső mivoltja, hiszen most is lesz két hal a lépcsőkre festve. Mellettük megjelenik a tóban található ültetett hínár, és a lépcső tetejére tavirózsákat festek. A megújulásra szükség volt, mert már kissé megkopott a felfestés.
A lépcsőt hat éve 16 napig festettem, most sokkal jobban át akarom dolgozni, több aprólékos dologra figyelek. Remélem, hogy az időjárás kegyes lesz hozzám, és a Pisztráng fesztivál idején már ezen sétálhatnak a vendégek. Az alkotás számomra a flow élmény, pedig megosztó, amit csinálok. Szerencsére kevesen, de vannak, akiknek ez nem tetszik, a többség pozitívan fogadta már az első lépcsőt is. Hamarosan újra végigfújom a város járdáit azokkal a halképekkel, melyek idevezetik a turistákat.
Munkában a Halas lépcső alkotója
Munka közben is sokan megállnak Judit mellett, rácsodálkoznak a művészre, aki a színes festékek és ecsetek segítségével színesíti a várost.
– Ez nagyon inspirál munka közben, látom, hogy van értelme annak, amit csinálok. Az egyik nap megállt mellettem egy kislány, áhítattal nézte, ahogy dolgozok, Talált a tóparton egy követ, megkérdezte, hogy azt elviheti-e magával emlékül. Rajzoltam rá neki egy szívecskét, teljesen meghatódott. Nem is tudom, egy nap alatt hányszor megyek fel és le a lépcsőn. Az alkotás során nemcsak az ecsetek kopnak, hanem néha úgy érzem, a térdem is – nevet a művész, aki van, hogy napi 12 órát térdel, görnyed a lépőcsfokokon.
– Fontos, hogy már a tervezési fázisban tudjam, milyen lesz az összkép, ha valaki fentről néz a lépcsőre, ha valaki az aljáról indul felfelé, a különböző szögekre is figyelek. Másképp kell festeni egy lépcsősort, mint egy sima falat, ráadásul itt nemcsak a peremekre, élekre, hanem az apró lépcsőhibákra is figyelnem kell.
A közösségi felületekre feltöltött fotók és videók alapján is azt látom, hogy korábban is minden irányból belakták, vagyis befotózták a lépcsősort.
Új látványosság a Halas lépcső felett
– Nyolc igencsak hosszú nap alatt készült el a minden centiméterében aprólékosan, amolyan „Varjasjuditosan” kidolgozott falfestményem – mesél Judit a lépcsősor feletti Arany János utcán látható új alkotásáról.
A falfestmény funkciója, hogy a tavasbarlang felől a Malom-tóhoz igyekvő sétálóknak irányt mutasson, a Halas Lépcső felé terelve a turistákat.
Az eddig szinte jellegtelen épület ezzel esztétikai funkciót is kapott, színes, vidám hangulatot áraszt. A koi pontyok, a Malom-tó épülete, és Juditra jellemző hullámok mellett hatalmas tavirózsák láthatók a falon.
Több százan jöttek ide, míg festettem, még autóval is megálltak mellettem, hogy fotókat készítsenek. Az elkészült alkotás néhány nap alatt turisztikai attrakció lett. Azt szeretném, ha az erre járók ugyanolyan örömmel fotózkodnának az alkotásaim előtt, mint amilyen örömmel én festettem ezeket.
Tapolca és a Malom-tó az alkotó szíve csücske
Én Tapolcán nőttem fel, nagyon sok helyen alkotok az országban, és azon kívül is, de a Malom-tó környéke mindig a szívem csücske.
Az alsó tóba gyerekkoromban még bele is pottyantam – emlékszik vissza nevetve Judit – ennek akkor anyu nem nagyon örült. Testnevelés órán itt róttuk a futóköröket, a mindennapjaim része volt a tó, külön öröm, hogy itt festhetek.
A Mályvavirág Alapítvány rákellenes kampányának pályázatán közönségdíjas lettem, ezzel az összeggel Tapolcát támogatom. A helyi ovisokkal közösen fahalakat készítünk, melyeket egy élményfestésen ki is festünk, így utalva a Halas lépcső szereplőire.
Tömegközlekedéssel is eljuthatsz Tapolcára! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Nézd meg képeinket!