Napló | 2022.09.18. 10:00
Diákok fedezték fel a veszprémi várnegyed titkait
A fiatalok a több mint negyven méter magas állványrendszer liftjét kipróbálva érkeztek meg a várba, ahol megtudták, milyen kincseket tartogat a veszprémi várnegyed.

Megújul a veszprémi várnegyed

A Veszprémi Főegyházmegye és a veszprémi várnegyed beruházásért felelős Castellum Vagyonkezelő Igazgatóság is csatlakozott a Kulturális örökség napjai programsorozathoz, amit a hétvégén tartanak országszerte. A főegyházmegye iskolás csoportokat hívott a várnegyedbe.

A nagyszabású, tizennyolc épületet érintő beruházás kiemelt célja egyrészt az értékmegóvás, értékmegőrzés, másrészt találkozási pontként szolgálni Isten és ember, a jelen és jövő generáció számára.
A fiatalok Nagy Veronika művészettörténész, a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény igazgatójának vezetésével számos érdekességet megtudhattak a vár történetéről, értékeiről, és kipróbálhatták a veszprémi várnegyed oldalában lévő nagy állványrendszer liftjét is. A szervezők fontosnak tartják, hogy a fiatalok megismerjék, milyen kincseket tartogat a várnegyed, és a megújulás révén hogyan válik a közösség kulturális életét gazdagító hellyé.

Fotó: Nagy Lajos / Napló

Őseink hite a jövő reménye

A Veszprémi Főegyházmegye mottója 2020 óta a főpásztor által választott Őseink hite a jövő reménye mondat. Ez a felirat került 1938-ban a veszprémi várnegyed Gizella-kápolnájába. Hitvallást és cselekvési programot jelöl ez a mondat, kifejezi, akik most vagyunk, és akik lenni szeretnénk. Szeretnék megőrizni és továbbadni a jövő generációknak is az őseink hitét, a hitük teremtette kulturális és épített javakat, melyek közösséget teremtenek.
A főegyházmegye mottójával és a beruházás fő céljával, az értékmegóvással és értékmegőrzéssel összhangban az érsekség és a veszprémi várnegyed beruházásért felelős Castellum Vagyonkezelő Igazgatóság pénteken iskolás csoportokat hívott meg a várba. A fiatalok a több mint negyven méter magas állványrendszer liftjét kipróbálva érkeztek meg a várba, ahol az érsekség műemlékvédelmi szakemberétől számos érdekességet tudhattak meg többek között a magyarországi barokk építészet egyik jelentős épületéről, az Érseki Palotáról, a Ferences Rendházról, valamint a várnegyed további épületeinek műemléki kutatásáról és helyreállításáról.

Fotó: Nagy Lajos / Napló

2023-ban már rendezvények helyszíne lehet a veszprémi várnegyed

A veszprémi várnegyed területén történelmi jelentőségű fejlesztés zajlik. Ha a mostanihoz hasonló, teljeskörű megújítást keresünk a múltban, akkor a barokk korig, mintegy 250 éves távlatba kell visszamenni. Tizennyolc épület, mintegy 35 ezer négyzetméter épített és további 10 ezer négyzetméter szabad terület, többek között belső kertek újulnak meg 2025-ig. A munkák egy része – az épületek homlokzati megújítása – azonban 2023-ra elkészül, hogy a jövő évi Európa kulturális fővárosa rendezvénysorozat idején a várnegyed ismét látogatható legyen, illetve egyes épületek esetében bizonyos funkciók elkészüljenek, liturgikus és egyéb rendezvények a várban megtarthatóak legyenek. A 2021- 2025 között zajló műemlékhelyreállítást 2023-ban a veszprémi EKF programok keretében a Work in Progress 2023 nyitókiállításon mutatják be.

Tömegközlekedéssel is eljuthatsz a Balatonra! Nézd meg menetrendi keresőnket!

Tervezd meg az utazást!



:


Forrás: veol.hu

 

 

 

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva