A Balatonöszödön működő Rókales Alapítvány Kurunczi Norbert elhivatott vezetésével 2022 nyarától segít a bajbajutott rókákon. Az Alapítvány dolgozói és önkénteseik szem előtt tartják, hogy gondozottjaik vadállatok, így nem szoktatják magukhoz a mentett egyedeket.
Április közepén a Zala Vármegyei Kormányhivatal idén másodszor riasztotta az Alapítványt Keszthelyről egy elütött rókához, amely a saras-vizes útszélen hevert.
Ők azonnal indultak a helyszínre miközben a helyi gyepmesteri szolgálatot értesítették és a kiérkező erők meleg vizes palackkal melegítették a pórul járt jószágot. Keszthelyről Zamárdiba rohant a mentő brigád, ahol is a röntgen nem mutatott törést. Injekciók, melegítő fürdőzés és infralámpázás után pihenhetett a róka, akinél most várakozó állásponton vannak további sorsát illetően.
Mit tegyél, ha elütött, sérült állatot találsz?
Természetesen ne hagyd magára! Az országos közutakon elütött állatokat a vármegyei közúti igazgatósághoz kell bejelenten. Még akkor is meg kell ezt tenni, ha már túl késő, az állat elpusztult, hiszen a továbbiakban ők intézkednek (24 órás ügyeletük során) az állatról. Vészhelyzet esetén a 112-es telefonszámot kell hívni sérült, vagy elpusztult állatnál is.
Mit tehetsz még, ha sérült, de még élő állattal találkozol?
1. lépés: Óvatosan közelítsd meg az állatot, hogy félelmében vagy fájdalmában ne támadjon
2. lépés: Tedd pokrócra, kartonra vagy valamire, amivel biztonságon fel tudod emelni. Közben vigyázz, hogy ne súlyosbítsd a sérüléseit.
3. lépés: Vidd a lehető leggyorsabban egy állatorvoshoz. Számíts arra, hogy ebben az esetben az orvosi költségek a megtalálót terhelik.
4. lépés: Állatkínzás esetén a rendőrségen tegyél feljelentést!
5. lépés: Kóbor állat esetén az Állategészségügyi Szolgálat helyi telepét kell értesíteni.
Az eredeti bejegyzést itt találod az esetről:
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: rokales.com, magyarallatvedelem.hu
Nyitókép: rokales.com