A történet a 90-es évek közepén kezdődött, amikor a telek német tulajdonosa megépíttette ezt a 100 m2-es, kétszintes házat.
A homlokzatot helyi kővel burkolták, a nyeregtetőt náddal fedték, így hagyományos, a környékre jellemző formáival harmonikusan belesimult a tájba.
Az ingatlan néhány év múlva egy házaspár birtokába került, ám rövidesen árulni kezdték. Ekkor figyeltek fel a helyre házigazdáink, akik azonnal beleszerettek a mencshelyi nyaralóba, valamint a hozzá tartozó 3000 m2-es, szőlővel és gyógynövényekkel teli kertbe.
Gyorsan életre keltették a balatoni házat
– Már két éve bezárva állt az épület, amikor megvettük, ezért egy kicsit deformálódtak a fagerendák és kastélypadló széles szálai, de minden gyorsan helyreállt. Nem volt szükség komolyabb felújításra, csupán az ízlésünkhöz igazítottuk a berendezést – emlékszik vissza Dóri, aki férjével és három gyermekével nagy örömmel szépítgette a nyaralót. A felújítási munkák elvégzését egy helyi kivitelező csapatra bízták. A mintás tapétákat leszedték, a falakat fehérre festették, a nyílászárókat pedig modernizálták: háromrétegű üveggel ellátott korszerű faablakokra cserélték a régi darabokat. A nádtető egy részét is újrarakatták, mert nem mindenhol volt tökéletes a vízszigetelés.
A társasági tér központja a borospince
A társasági élet középpontja az épület földszintjén elhelyezkedő, földdel fedett borospince.
A hosszú asztal mellett kényelmesen elfér 10-12 ember, és még egy infraszauna is található a térben, amelyet a hidegebb napokon használnak. Az ódon, keskeny asztalkán italok sorakoznak, a falakat faburkolat fedi, a barátságos miliő már a belépés pillanatában rabul ejti a látogatót.
Különleges bútorokkal, kiegészítőkkel rendezték be a házat
A berendezéshez nem kértek segítséget, hiszen Dóri mindig maga tervezte meg otthonukat. Már nagy gyakorlattal rendelkezik, így kedvenc boltjait listába szedve vágott neki a munkának. A legtöbb bútort a Fabrikából szerezte be, például a székeket, egyes kisbútorokat, komódokat. Itt figyelt fel Borsfay Tamás ikonikus króm állólámpájára is.
A többi tárgy mid-century modern darabokkal foglalkozó kereskedésekből érkezett. Igazi kuriózum a nappaliban álló, egérfejet formázó padlólámpa, amelyet egy iparművész készített még a 60-as évek végén. A társasági zónát díszítő kortárs festmény viszont egy fiatal pécsi festőművész, Csondor Réka munkája.
Forrás: lakaskultura.hu
Nyitókép: Gosztom Gergő/lakaskultura.hu