A változásokat Gyenesdiáson, a VI. Balatoni Horgász Konferencián jelentették be. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp. Zrt.) 9 év után emeli az árakat.
A horgászok a jegyárért cserébe elsősorban lehetőséget kapnak arra, hogy az ország egyik legszebb vizén rekreációs tevékenységet végezzenek, kikapcsolódjanak és szabályozott keretek között akár 100 db méretkorlátozással védett halat is hazavihessenek – írja honlapján a BHNp Zrt.
A cég gazdálkodása 80%-ban erre a bevételre épül, és mivel nonprofit elven működnek és közhasznú feladatot látnak el, az eredményt visszaforgatják a horgászturizmus és a Balaton halállományának fejlesztésébe. Az elemzés szerint a jegybevételből finanszírozzák a haltelepítéseket (amelynek háttere a tógazdasági haltermelés), a halőrzést (ide tartozik a haltetem begyűjtés is), továbbá értelemszerűen a bérköltségeket is. Az áremelés szükségszerűségét jól szemlélteti, ha megnézzük a főbb költségtételek 2011-2019 közti emelkedését.
„Egy átlagos fizetésű halőr bruttó keresete 2011-ben: 127.000 Ft volt, míg 2019-ben 240.000 Ft. A haltelepítések „anyagát” adó, saját magunk által megtermelt hal önköltségi ára 36%-ot, a vásárolt egynyaras süllő ára 75%-ot emelkedett ezen időszak alatt!” – írják a honlapon.
A fenti okok miatt 2020-tól egy átlagosan 19%-os jegyáremelést állapítottak meg az alábbiak szerint:
Jó hír, hogy a zölddel jelölt ifjúsági, gyermek és turista jegyek árain nem változtattak.
Az áremelésen túl a további változtatásokról kapunk tájékoztatást: „A behúzós éves területi jegy csekély eladott darabszáma és a vele kapcsolatos sorozatos félreértések miatt megszűnik 2020-tól. További változás, hogy a korábban „65 év feletti” jegyeink helyett 2020-tól „70 év feletti” jegyeket tudunk csak kiadni. Ennek oka, hogy a MOHOSZ által országosan bevezetendő HORINFÓ jegyértékesítő rendszer használatára térünk át, amely egységesen 70 év felett biztosít kedvezményt mind az állami jegyeket, mind a területi jegyeket illetően.”
2020-ban a betelepített halak mennyisége is emelkedik a Balatonon. A társaság éves pontytelepítési kötelezettsége 300 tonna, amit rendszeresen felülmúlnak, 2018-ban például 65 tonna pluszt engedtek a tóba. A tájékoztatás szerint jövőre is igyekszenek tovább növelni ezt a számot, 2021-től pedig az új tógazdaságoknak és a mostani jegyáremelésnek köszönhetően 400 tonna pontyot telepítenek a Balatonba.
Krausz Andrea