Különleges évet zárt a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. A halőröknek eddig még nem tapasztalt számban kellett intézkednie 2020-ban. Kiemelkedően sok közigazgatási és rendőrségi feljelentés született.
– A koronavírus-járvány miatti korlátozások idején a horgászat a szabadban tartózkodás lehetőségét adta, így sokan minimális ismeretekkel, vagy engedély nélkül láttak neki a horgászatnak – számolt be a halgazdálkodási cég weboldalán Havranek Mihály, horgászati igazgató. – Ennek megfelelően soha nem látott számban jelentek meg horgászok az éppen engedélyezett partszakaszokon. A tavaszi időszakban, főleg az északi parti strandokon, vagy parti területeken az önkormányzatok sok helyen tiltották a tartózkodást – így a horgászatot is. Ahogy haladtunk előre a vírusos időszakban, mint ahogy a társadalom egészének, úgy a horgászoknak is
egyre jobban csökkent a tűrőképessége és a fegyelmezettsége. Ennek lett az a vége, hogy eddig még nem tapasztalt számban kellett intézkednie kollégáinknak
– írják az összegzésben, amelyből kiderült, hogy 2020-ban 1022 szabályszegést regisztráltak. Ez a szám 2019-ben mindösszesen 538 volt, míg 2014-ben 229.
|
– A feljelentések számát tekintve még beszédesebb az összehasonlítás. A sok intézkedés után, 815 alkalommal tettünk feljelentést a különböző megyei Kormányhivatalokhoz.
Sajnos a 2014-es feljelentési számnak (240) közel 340 %-át produkáltuk 2020-ban – olvasható az elemzésben.
Bőven akadt bűncselekmény, a keszeg-gereblyézéstől a hálózásig. A hivatásos halőrök munkája 17 esetben végződött rendőrségi feljelentéssel.
– Ami nagyon meglepő volt, hogy orvhalász háló használata közben kifejezetten jól szituált embereket értünk tetten – írja összefoglalójában Havranek Mihály.
A balatoni horgászrend szerint, az ott megnevezett kirívó szabályszegések miatt lehetőség van egyes szabályszegő horgászoktól hosszabb időre, akár 5 évre is megtagadni a területi jegy kiadását. 2020. december elejéig, 89 esetben éltek ezzel a lehetőséggel.
A legnagyobb felháborodást kiváltó eset 23 süllő megfogása volt 2020.ban. A lefülelt pecások vitorlásról horgásztak. A „főkolompos” 12 db-ot süllőt fogott ki, melyért 178.900 Ft halvédelmi bírságot, 21 hónap állami jegytől, valamint 5 év balatoni területi jegytől való eltiltást kapott.
- A legjelentősebb szabályszegésnek az engedély nélküli horgászat számított. 250 pecás bukott le ilyen módon.
- A korábbi év nyertes kategóriája – a megengedett horgászeszközöknél több készség használata – a második helyre szorult vissza. 160 fő használt több horgászfelszerelést.
- A harmadik leggyakoribb szabályszegés a fogási napló hiányos vezetése volt. 95 horgászt füleltek le emiatt.
A feljelentések területi eloszlását vizsgálva Tihany vezeti a TOP-listát 98 esettel. Tihanyt Siófok-Balatonvilágos térsége követi 58, majd Balatonkenese 40 esetszámmal.
– A szabályszegők lakóhelye szerint – nem meglepő módon – Pest megye vezet (263), az ezüstérmes Somogy megye (133).
Érdekességként 34 esetben tettünk feljelentést külföldi állampolgárok ellen, közülük egy varsával orvhalászott. Ebben az esetben az döbbentett meg legjobban, hogy az osztrák állampolgárságú jóembert, három órával azután, miután a rendőrségi kihallgatásról eljött, egy másik halőr-páros ismét engedély nélküli horgászaton érte… elgondolkodtam, mi történt volna velem, ha ezt én csinálom Ausztriában – teszi fel a kérdést a horgászati igazgató, aki felhívja a pecások figyelmét a halőri bejelentő sms-számra, vagy e-mail címre arra az esetre, ha szabálytalankodókat észlelnek.
Nyitókép: Facebook/balatonihal.hu