Elsőre nem jutna eszünkbe itt lekanyarodni és megállni, egy ipari területen vagyunk, de különleges színes graffiti hívogat befelé, az udvarról látszik a fenséges Szent György-hegy, boros üvegekből épített pulton DJ zenél, hatalmas fém vödrökben óriási mezei virág csokrok, talicskában behűtött pezsgő, BBQ ételek illata és padokon, szénabálákon üldögélők vidám beszélgetése jelzi, jó helyre csöppentünk.
A hatvanas, hetvenes éveket idéző, tipikus gyári kiszolgáló épületek, öltözők, porta és raktárak mellett hatalmas a hol füves, hol betonos szabadtéri terület, ha lehet azt mondani, tökéletes a kontraszt, hiszen itt mostantól a magas minőségéről ismert Gilvesy borokat kortyolhatjuk.
A jelen
– A terület ideális helyen van ahhoz, hogy a turisták rátaláljanak, a Szent György-hegy és a Gulács között félúton, a Nemesgulács-Kisapáti vasútállomástól néhány lépésnyire vagyunk. Nyugodtan megihatunk egy pohár bort, vonattal akár Budapestig is utazhatunk – mutat körbe a furcsa helyszínen Gilvesy Róbert, aki ide álmodta meg borászatának rendezvényközpontját, közösségi terét.
– A kerékpárosoknak és a túrázóknak is egy kedvelt útvonala ez, nekem évek óta kedvenceim a szemben levő focipályát körbevevő hatalmas nyárfák.
A kisapáti B-üzemmel egy új fejezet kezdődik a Gilvesy Pincészet életében. Ebben az izgalmas, indusztriális épületben, a hegy bejáratánál sok fantáziát látunk.
A tervek szerint itt egy egész évben nyitvatartó vinotékát fogunk üzemeltetni, hiszen ez a terület sokkal könnyebben megközelíthető, mint a Szent György-hegyen levő birtok, itt parkolni is könnyebb.
Tervezzük, hogy gasztroeseményeket, zenei és irodalmi programokat is tartunk majd itt.
– Mi volt itt korábban?
– Egy betonüzem működött ezen a területen, részben azért is lett a neve Gilvesy-B üzem. Itt ténylegesen betonelemeket gyártottak, a legtöbbet a zalahalápi bánya alagútrendszeréhez használtak fel. Amikor a bánya megszűnt, akkor aknafedőket, kútgyűrűket kezdtek gyártani. A szomszéd épületbe érkeztek egy kötélpályán keresztül a nemesgulácsi bánya kövei.
Időutazás
1981. november 25-én a Veszprémi Naplóban ezt olvashatjuk a betonüzemről:
„Tíz éve még kis teljesítményű betonkeverőkkel dolgozott Nemesgulácson a tapolcai TÖVÁL betonüzeme. Azóta ez az üzem is sokat változott.
Ma Elba- Mixer betonkeverő készíti a friss betont, rakodógép tölti meg a vagonokat és tehergépkocsik hordják a megkevert betont az építkezésekhez.
A 29 dolgozót foglalkoztató üzem ebben az évben 15 millió forint bruttó bevételt realizál. Százezrével készül a bányaidomkő, de sokat gyártanak járdalapból, kútgyűrűből, víz és permetlé tárolására alkalmas betonkádakból is.
Nyári időszakban naponta 300 mázsa cementet használnak fel.
Megrendelőik között van a Bányászati Aknamélyítő Vállalat. Különösen sok idomkövet készítettek a Halimba III. állami kiemelt nagyberuházáshoz. Negyedévenként 100 ezer darabos megrendelést teljesítenek a Veszprémi Szénbányáknak, de szállítanak Tatabányától Egerig, Halimbától Pécsig mindenfelé az országban.
A megnövekedett lakásépítkezésekhez havonta 7-800 köbméter betont készítenek, de csatornaépítésektől a hídépítésig sokfelé szállítják a frissen kevert betont. Ottjártunkkor éppen a kővágóörsi Béke Termelőszövetkezet gépkocsijai álltak a töltőgarat alatt. Nagy felhasználó a Dunántúli Regionális Vízmű Vállalat is.” (Forrás: Arcanum)
1984. június 5-én álláshirdetésben keresik a betonüzem dolgozóit:
„Nemesgulácsi betonüzemünkbe járdalap, idomkövek és egyéb betonelemek gyártására keresünk dolgozókat.
Az elszámolás darabbérben történik, kereseti lehetőség teljesítménytől függően 5-6000 Ft/hó. Választható egy vagy két műszakos munkaidőbeosztás.
Felveszünk még: kőműves, ács, festő szökés betanított munkásokat, kubikosokat, és segédmunkásokat. Az elszámolás a személyi béren alapuló csoportteljesítmény alapján történik. Munkaidőnk heti 40 óra, dolgozóinkat saját autóbusszal szállítjuk. A jelentkezőket 8284 Nemesgulács betonüzem, vagy Tapolca 8300 Ipar u. 2. szám alatt fogadjuk, hétfőtől csütörtökig 6-15 éráig, pénteken 6-12 óráig” (Veszprémi Napló, Arcanum)
Nézd meg a Gilvesy B-üzemben készített képeinket:
Hamarosan kezdődik a környék egyik legizgalmasabb rendezvénye, járd be a Szent György-hegyet szeptember első hétvégéjén. Kattints a részletekért.