Tudtad, hogy Magyarország legnagyobb preparált ízeltlábú, tengeri csiga és kagyló kiállítása látható Keszthelyen? 5000 rovarpreparátum, 2000 csiga és kagylóhéj, élő hüllők, pókok, lepkék és egyéb ízeltlábúakkal várják az érdeklődőket.
Tücskök, bogarak és lepkék a nehézatléta kedvencei
Kiss Szilárd olimpikon súlylökő a korábbi keszthelyi lepkemúzeummal társulva hozta létre ezt a bővített rovar és hüllő kiállítást a kastély szomszédságában. A Vadászati múzeum melletti telek akár gyalogosan, akár autóval vagy biciklivel is könnyen megközelíthető, udvarán ingyenes a parkolás.
Ha szereted a természetet, ha kíváncsi vagy a körülöttünk élő legapróbb állatokra, akkor egy viszonylag rövid keszthelyi túra során betekintést nyerhetsz a dél-amerikai és afrikai esőerdők rovar és hüllővilágába is, de elmerülhetsz a tengerek mélyére is. A kiállított preparátumok gombostűjén egy egészen kis cetlin szerepelnek a legértékesebb információk: ki, hol és mikor fogta be az adott példányt.
Kiss Szilárd saját maga gyűjtötte az itt kiállított rovarok, csigaházak, kagylók egy részét. A korábbi élsportoló 7 éves kora óta bogarászik, több mosolyogtató története van arról, amikor lepkehálóval a kezében járta a vidéket. A közel két méteres nehézatléta a tenyerén hordja a rovarokat, melyeket csak engedéllyel, dokumentálás után hoz haza a távoli földrészekről.
Azt mondja, meg kell mutatni az embereknek, milyen csodás lakói vannak a természetnek, így tudjuk óvni, vigyázni azt. Tanárként is fontosnak tartja a környeztet tudatos nevelést, rovarszakkört is vezet. Itt a kiállításon nem csak a tanítványai, hanem a Balatonnál nyaralók is megcsodálhatnak különleges fajokat, strandolás előtt vagy után betekintést nyerhetsz Földünk biodiverzitásába.
Etethetsz kamélont és gabonasiklót is
Ha kevesen vannak a múzeumban, az állatokat közelről is meg lehet vizsgálni, akár kézbe is vehetsz néhányat. Megnézheted, hogyan lakmározik egy sisakos kaméleon, hogyan nyújtja ki hosszú nyelvét, és kapja el a legyet, ha ügyes és bátor vagy, akár a kezeden tartva te is nyújthatod neki csipesszel a finom falatokat.
Sanyi, a vörös gabonasikló már 10 éves, kézhez szokott, őt a látogatók is megfoghatják, akár a te kezeden is tekereghet. Etetése külön látványosság, hiszen a kígyók egészben, rendszerint fejüknél kezdve nyelik le a szájuknál akár jóval nagyobb állatot is. Az alsó állkapcsa két félből áll, a két rész nagyon mozgékony és felváltva mozdul előre, így az állkapocs valósággal végiglépeget az áldozat testén. A zsákmány megemésztése napokig vagy akár hetekig is eltarthat, ezalatt a hüllő gyakran elrejtőzik, mivel degeszre tömött bendője megnehezíti a mozgást.
Izgalmas tények a rovarokról és hüllőkről
Anélkül, hogy minden információt elárulnánk, bemutatunk nektek néhány meghökkentő tényt, amit a keszthelyi kiállításon tudhatsz meg.
- A százlábúnak maximum 64, míg a korhadékevő ezerlábúnak „csak” 256 lába van.
- A kaméleon külön tudja mozgatni a két szemét, 360 fokos térlátása van. Hangulatváltozás esetén pedig a pikkelyei alatt található kis kristályok segítségével egész egyszerűen megváltoztatja a színét.
- Az azúrlepkék Dél-Amerika magas fáin élnek, a nő ivarúak citromsárgák, a hímek kékek. Úgy lehet befogni őket, hogy egy kék anyagot kötnek a gyűjtők a kezükre, erre a hím támadásba lendül, mert azt hiszi, egy ellenséges másik hímmel áll szemben, így könnyen a hálóba kerül.
- Miért hallod a tenger zúgását a csigákban? Mert a fülünkben áramló vér hangját erősíti fel, vagyis a saját vérkeringésünk hangját gondoljuk a tenger zúgásának.
- A skorpiók visszaverik UV lámpa fényét, hihetetlen kék színűek lesznek. Thaiföldön chips helyett a gyerekek egyik kedvenc csemegéje az olajon kisütött, mustárral, fűszerekkel ízesített skorpió.
- Egy selyemhernyó gubóból egy szál 3 km hosszú selyem gömbölyíthető le.
- A lepkék pödörnyelvvel táplálkoznak. Ez egy kettő csőből álló szerv, az egyiken felszívják a tápanyagot, kiválasztják a hasznos anyagokat, a másik csövön visszaeresztik a maradékot. Mint egy szivattyúban, úgy cirkulál a folyadék a lepke szájszervében.
- A ragadozó futrinka, más néven gitárbogár hosszú, lapos nyakú, csigákkal táplálkozik. Be tud mászni a kövek közé, ott megharapja a csigát, emésztőenzimet fecskendez bele, amitől a csiga teste elfolyósodik, így két nap múlva mint egy turmixot, fel tudja szippantani.
Nézd meg a kiállításon készített képeinket!
Tovább olvasnál? Nézd meg ezeket is!
Újra van emusimogató a keszthelyi madárparkban
Fenséges lakók érkeztek a Veszprémi Állatkertbe
6 kg mínusz fél óra alatt, avagy birkanyírás a Balatonnál