Állatmenhelyek a Balatonnál című sorozatunkkal célunk, hogy megismertessük a menhelyeket az olvasókkal és arra sarkalljuk: segítse a cicák és kutyusok életben maradását. Hogyan segíthetünk? Hogyan telnek a menhelyen a hétköznapok? Milyen kiadásaik vann? Milyen állatokat lehet örökbefogadni? Melyek a legmeghatóbb történetek? |
Az Állatmenhelyek a Balatonnál 3. részében a tapolcai állatmenhely
A tapolcai Assisi Szent Ferenc Állatmenhely Alapítvány állandó jelleggel nagyjából százhúsz kutyát és hatvan cicát gondoz. Kérdéseinkre az egyesület képviseletében Ulrike Vollner a menhely vezetője és az alapítvány elnöke válaszolt.
Így érinti őket az energiaválság
A tűzifa vásárlása során, valamint a megemelkedett áramszámlán tapasztalták meg az energiaár-emelkedést. A tűzifa esetében háromszorosát fizették az előző évinek. Az elektromos áramon igyekeznek spórolni, ezért elindították a napelem-projektet. Így kiváltják az eddigi felhasználásunkat. Az energiatakarékosság érdekében terveznek még a főépületre nikecelles hőszigetelést is.
A tapolcai állatmenhely havi kiadásai
– Állatorvosi ellátásra éves szinten ötmillió forintot költünk, ez tartalmazza a gyógyszereket is. Állateledelre éves szinten 3-5 millió forintot költünk.
Az adományaink nagy része állateledel, ezért nem tervezhető pontosan a szükséglet. Ezenkívül még fenntartási költségeink vannak: víz, villany, kommunális hulladék, adminisztrációs költségek, irodabérlet, könyvelés, internet, telefon,valamint bérköltségek és járulékaik. Nálunk főleg önkéntesek dolgoznak, de van egy fő alkalmazottunk és két fő, akik megbízásos jogviszonyban tevékenykednek, amikor szükséges – mondta az alapítvány elnöke.
Így tudod támogatni az Assisi Szent Ferenc Állatmenhely Alapítványt
– Minden támogatást örömmel fogadunk. Évek óta kapjuk az állatbarátok által felajánlott 1 %-ot. Magánszemélyektől, civil szervezetektől, vállalatoktól adományokat, pénzbelit, valamint tárgyit: állateledelt, plédet, tisztítószert. Előzetes egyeztetést követően bárkit szívesen fogadunk, aki látni szeretné hova kerül az adománya, vagy személyesen adná át.
– Jelenleg főleg a napelemes rendszerünk telepítéséhez várjuk az állatbarátok anyagi támogatását – folytatta az állatmenhely vezetője.
Ha önkénteskednél, ebben a formában teheted meg
Szívesen fogadnak önkénteseket kutyasétáltatásra, gyakorlati munkára, irodai, internetes munkára, kampányok támogatására. Nyitottak bármilyen ötletre, ami segíti gondozottjaik jobb ellátását.
Karácsonyi megmozdulások a tapolcai menhelyen
Vannak rendszeresen visszatérő csoportjaik, iskolások, óvodások, sportcsapatok, akik évente legalább egyszer meglátogatják az állatokat és elviszik az adományaikat. Ilyenkor szerveznek nekik előadásokat, bemutatókat az ott élő állatokról.
Mesélnek a kicsiknek, a nagyobbaknak pedig állatorvos beszél a felelős állattartásról.
Az ilyen találkozások mindig vidám játékos kutyás-cicás barátkozással érnek véget. Fontosnak tartják ezeket a találkozókat, mert a résztvevők látásmódja alapvetően megváltozhat a látogatást követően.
Egy szívfacsaró történet a a menhelyről
Picur szájában daganat nőtt – a gondatlan gazdája miatt halt meg
– Hosszú éveken keresztül élt a gazdájával, áldatlan körülmények között. Rendszeresen segítette az állatmenhely étellel, orvosi ellátással, amikor lehetőség nyílt rá. Egyszer felfigyeltünk rá, hogy
a kutyának valami nő a szájában, egyre inkább fogyott, hiszen a daganat akadályozta az evésben. Kértük a gazdáját hozza el hozzánk, hogy orvosi kezelésben részesíthessük, vagy vigye orvoshoz.
Mivel egyik sem történt meg egy nap az utcáról, a gazdája mellől vittük el állatorvoshoz. Az orvos dokumentálta az esetet és azonnali műtétet hajtott végre Picuron. Sajnos, a gondos ápolás ellenére kis teste hamarosan feladta a küzdelmet – mesélte Ulrike Vollner, alapítványi elnök a szívhez szóló történetet.
A közösségi médiában az egyik követőnk így búcsúzott tőle
– Elment hát a magyar Hachiko. Drága Picur, remélem boldogan szaladgálsz az örök vadászmezőkön. Tizenkét évet éltél, és ezalatt hűségesen szolgáltad és védted a gazdádat. Nem tudtál róla, hogy másmilyen élet is létezhet egy kutya számára. Többé nem kíséred a biciklit Raposkától Tapolcáig, ahogy ezt néhány héttel ezelőttig tetted, pedig már alig tudtad vonszolni a betegségtől elgyengült testedet. Most már pihenhetsz. Köszönet illeti Ulrike Vollner asszonyt a kutya önzetlen és gondos ápolásáért, és Ásványi doktort, aki megkísérelte a lehetetlent, pedig állatorvosként tudta, hogy itt már nincs segítség. Nyugodj békében Picur! Emlékedet sokan megőrizzük – írta a kommentelő.
Fogadj örökbe a tapolcai menhelyről – mutatunk három kedvencet
Minden kutyát chippel ellátva, ivartalanítva, féregtelenítve az összes szükséges oltással ellátva adnak örökbe.
MATYI
Kétéves tacskó keverék, kan, barátságos, szereti a társaságot.
FLÓRA ÉS KIRA
Lánytestvérek, egy temetőnél találták őket és leadták a tapolcai menhelyen. Körülbelül négy hónaposak, kedvesek, aranyosak, keverék kutyusok.
MINI
Pincsi keverék, másfél éves.
:
Nyitókép: Assisi Szent Ferenc Állatmenhely Alapítvány hivatalos