Balatonederics a tó északi partján Zala és Veszprém megye határán fekszik, a 84-es és 71-es fűút elágazásánál. Autóval, kerékpárral vonattal és busszal is könnyen megközelíthetjük.
Ha a csendesebb, nyugodtabb balatoni pihenést szeretjük, tökéletes választás a Keszthelyi-hegység lankáin fekvő település.Strandján már a parton is csodás panoráma fogad bennünket, de ha beúszunk a tiszta vízben, még szebb a rálátás a környékbeli tanúhegyekre. Minden évben itt találkoznak a Balaton polinéz vitorlásai is, az eseményt a Balatoni kör tagja, Kardos Gábor szervezi.
Látnivalók
A falu központjában a Svastics udvarban lévő régi magtárépület romjain felépült Tájház 2010 óta Balatonederics közösségi színtere.
A település határában fekszik az Afrika Múzeum. Szabadtéri állatkertjében a magyar állatfajok mellett afrikai állatokkal is találkozunk. A múzeum épületében vadászati, harci eszközök, bennszülöttek használati eszközei mellett Afrika-vadászok trófeáit is megcsodálhatjuk. A múzeum és az állatkert mellett maszáj kunyhók találhatók, és tevegelésre is van lehetőség, eredeti beduin ruhában próbálhatjuk ki ezt a különleges élményt.
Romjaiban is megcsillantja szépségét a Balatonederics határában lévő Fekete-kastély. Az épülethez és a hajdan benne élőkhöz súlyos és tragikus történetek fűződnek. Bemerészkedtünk az elhagyatott területre, hogy bemutassuk a titokzatos múltat. Burjánzó, sűrű növényzet között vezet egy kis ösvény a kastély felé. Elátkozott, szellemjárta, hátborzongató, titokzatos – e szavakkal illetik akik már felkeresték. Mi is kíváncsiak voltunk, mit rejt a múlt, miről mesélnek az ódon falak… Olvasd el a kastély titkáról szóló cikkünket is!
Nézd meg a Fekete-kastélyban készült képeinket:
A természetkedvelő nyaralók Pele apó tanösvényén fedezhetik fel a környéket. A 38 állomásból álló, 8,5 km hosszú ösvény Balatongyörök és Balatonederics között, az erdei élőhelyek természeti értékeit mutatja be. Csodaszép a kilátás a környező tanúhegyekre is.
A Csodabogyós barlang azokat a túrázókat várják, akik nem bánják, ha koszosak lesznek a kúszás-mászás közben, miközben egyedi élményben lesz részük. Magyarország tizedik, a Dunántúlnak pedig hatodik leghosszabb barlangja Balatonederics közelében található. A Csodabogyós-barlangban évszaktól függetlenül +9,5 Celsius fok a hőmérséklet.
A 71-es úton található repülőtérről felszállhatunk a magasba, hogy onnét csodáljuk meg a Balaton nyugati medencéjét.
A település története
Balatonedericsnek már a középkorban parókiális egyháza volt. Római katolikus temploma a XIV. század közepén egy olyan magaslatra épült, melynek helyén római épület állt valaha.
Egyesek források szerint az edericsi iskola udvarán ma is áll az a fa, amelynek árnyékában egykor Deák Ferenc is üldögélt.
1903. június 7-én adták át a forgalomnak a Keszthely-Tapolca közötti vasúti szakaszt, ezzel környék is rákapcsolódott arra a közlekedési hálózatra, amelyik sok évtizeden át meghatározó volt a távolsági áru- és személyszállításban. A háború előtt a községnek szénkéneg gyártelepe volt. Az egykori gyárban a filoxera és a földi rovarok elleni védekező vegyszert állítottak elő, egészségtelen és robbanásveszélyes munkahelyeken. Szemtanúk állítják, hogy a gyár felett repülő verebek a felszálló gázok hatására leestek és elpusztultak. A gyár végleg bezárt, de romjai ma is fellelhetők.
A település a 70-es 80-as évek idején indult fejlődésnek, mára egy csendes, nyugodt üdülőfalu. Kiválóan alkalmas családi pihenésre és romantikus üdülésre is.
Érdemes felkeresnünk a közeli Tapolcai-tavasbarlangot és meglátogatni a Szigligeti-várat, ha itt pihenünk.
Nézze meg balatonedericsi képeinket:
Készítette: Mihály Szilvia