Mikor a Badacsony még tűzhányó volt, a hegy ura meglátott egy csodálatosan szép lányt a Balaton vízében, s szerelmes lett bele. Szíve lángra gyúlt, a bérc oldaláról leste, csalogatta szerelmét. Hívására meg is jelent a leány, aki vidáman fröcskölte a vizet és szelte a habokat. Amikor a sellő megrázta aranyhaját, rámosolygott és lemerült a víz alá, a hegy ura gondolkodás nélkül a tóba vetette magát, hogy elérje kedvesét. A csobbanással viszont kioltotta a vulkánt. A Badacsony-hegy lábánál a Hableány épülete őrzi szerelmük legendáját – olvashatjuk a mesés történetet.
– A modern borászati központtá és közösségi térré alakított Hableány nagy utat járt be, felújításával egy ikonikus épület születik újjá, frissül fel, bővül, kel új életre – mondta Laposa Bence.
Itt olvashatsz a megnyitó ünnepségről!
– Sok szempontból is izgalmas projekt volt az épület felújítása. Mind építészetileg, mind kulturális és szociális aspektusból, hiszen a hagyomány és a modern technológiák találkozása a felújítás minden lépésében tettenérhető. Tökéletes szimbóluma ennek a gondolkozásnak az épület oldalán található mozaik, Kumpost Éva 1965-ös hableány képének megmentése, majd restaurálása: ez is egy darab a múltból, amit szeretnénk megőrizni, továbbvinni – mondta Laposa Zsófia, a birtok borásza.
Zsófi álmának és elkötelezettségének köszönhető, hogy a borászatban egy pezsgő készítő üzem is helyet kapott. Olvasd el riportunkat a pezsgőkészítésről!
A megmentett badacsonyi kerámia falkép a Munkácsy Mihály-díjas Kumpost Éva alkotása. A 18 négyzetméteres mű 252 darab nagy méretű téglány alakú, magastűzű, színes mázas lapból áll.
A mázas, fekete hátterű kerámia faliképen a mosolygós mitológiai hableány integetve várja a vendégeket. A kompozíción egy nap és egy szőlőtőke melletti kecskefigura is látható, ez utóbbi talán Tihany kecskeköröm legendájára utal.
Ez az alkotás Kumpost Éva művészetével kapcsolatban mindannyiszor felmerülő humor és játékosság fogalmának szemléltetésére az egyik leggrandiózusabb példa.
A képnek fontos szerepe van a Nyomozz velünk játékban is!
Kiemelt kép: Keszey Ágnes
Készítette: Mihály Szilvia