Ez történik a bőrünkkel, amikor leég
– Ha leégett a bőrünk már megtörtént a baj. Az egyetlen, amit valóban tehetünk, hogy legközelebb jobban vigyázunk, és elkerüljük a napégést. Leégéskor nemcsak a vörös, kellemetlenül húzódó, égő bőr jelent problémát, hanem a túlzott UV sugárzás hatására a bőr sejtjei károsodnak, ami a későbbiekben rosszindulatú bőrdaganatok kiindulópontja lehet. További nemkívánatos hatása a leégésnek a bőr idő előtti öregedése, ráncosodása, pigmentfoltok kialakulása – kezdte dr. Tóth Veronika egyetemi adjunktus.
A Balatonnál, vízparton fokozottabban kell védekezni? A víz mellett veszélyesebb a napsugárzás?
– A víztükör visszaveri az UV sugarakat, így azok megsokszorozva érik a bőrfelszínt. Emiatt vízparton, fürdőzés, úszás közben a vízfelszín feletti bőrterületek leégésének a kockázata fokozott – folytatta a szakember.
Fürdőzés és napozás már leégett bőrrel
Leégés után kerülni kell a napot, a forró vizes fürdőt amíg a bőr meg nem nyugszik. Ha nem hólyagos a napégés hideg vízben lehet úszni. A felszakadt hólyagok a bőr felülfertőződésének a veszélyét rejtik magukban, ilyenkor még a hideg vízben való fürdés is kerülendő.
Ha már leégett a bőrünk
A feszülő, vörös, gyulladt bőr okozta kellemetlenség hidratáló krém segítségével enyhíthető. Ha kifejezettek a panaszok, esetleg még hólyagok is keletkeztek a bőrön érdemes orvoshoz fordulni, ilyenkor helyi kortikoszteroid készítményekre, esetleg antibiotikumra is szüksége lehet.
Hallottál már a naptetkónak nevezett őrületről? Brutál, ahogy kinéz!
Megelőzés, megelőzés és sokadszor is megelőzés!
– Fontos tudni, hogy a leégésre használatos kezelések csak a kellemetlen, égő, húzódó bőr akut gyulladását enyhítik, a bőrdaganat kockázat növekedésén és a bőr idő előtti öregedésén már nem tudnak segíteni, ebből a szempontból az egyetlen lehetőség a megelőzés! Szóval az első és legfontosabb a leégés elkerülése árnyék, ruházat, fényvédő krém segítségével – hangsúlyozta dr. Tóth Veronika.
Nyitókép: Shutterstock