– Az idei rendezvényen a táv teljesítése mellett a jelzőbója népszerűsítése volt a célom – mondta Zimányi András, aki 2019-ben elsőként vállalkozott Magyarországon arra, hogy 7 fokos vízben megtegye a Szántód-Tihany közti távot. A nyíltvízi úszók által használt rövid hevederrel a derékra erősíthető kis bója segít a víz felszínén maradni, és az eszköz mások számára is láthatóvá teszi a sportolót. Ők minden Téli Balaton-átúszáson ezt használják.
– Ha valaki például szívprobléma, vagy kifáradás miatt rosszul lenne, a bója akkor is fennmarad a víz tetején, a mentők pedig még a zavaros vízben is pillanatok alatt megtalálják az illetőt.
Jelzőbója nélkül a mentés még a térdig érő vízben is hosszú percekig tartana – fejtette ki Zimányi András. Mint mondta, a nyári Balaton-átúszáson most használt először bóját, és semmi problémát nem jelentett az eszköz jelenléte. Nagyon könnyű, semmi gond nincs vele úszás közben.
Volt egy kis gond
Sokan kíváncsiak voltak, hogy a hideg vizes mártózáshoz szokott csapat tagjai hogy érezték magukat szombaton, a 28 fokos vízben.
– Nagyon kellemetlen, egyenesen borzasztó volt a meleg víz.
Nem is értem, hogy egyesek miért úsztak neoprén öltözékben – mondta Zimányi András, akit elkísértek a 2. Téli Balaton-átúszás résztvevői. Czettele Győző és Horváth Zsolt első alkalommal indultak a Révfülöp és Balatonboglár közti távon, melyen szombaton több mint 11 ezer ember vágott neki az úszásnak, vagy a SUP-pal való evezésnek.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás