Augusztusban esedékes a muskátlitövek visszavágása. Azért fontos ez a feladat, mert arra ösztönözhetjük vele a növényt, hogy új hajtásokat hozzon. Mielőtt azonban nekiállnánk a metszésnek, szabadítsuk meg a tövet a megbarnult, elszáradt levelektől. Így a későbbiekben nem a már félig elhalt részek táplálására, regenerálására fogja fordítani az energiáját.
Legyen éles a metszőolló!
A muskátli visszavágásához éles metszőollót használj, hogy a művelettel ne roncsold a szárat és az édennyalábokat.
Érdemes a pengét minden növény után áttörölni egy tiszta ronggyal, hogy elkerüld a fertőzéseket. Ugyanis, ha olyan növényt vágtunk, amit már megtámadt valamilyen élősködő vagy betegség, akkor azt a metszőollóval átvihetjük az egészséges egyedekre.
Ahol a két szár találkozik
A muskátlit mindig a főszárból kijövő mellékszáraknál kell visszavágni. A visszavágás mértéke függ attól, hogy a szárak milyen állapotban vannak. Semmiképp se vágd túl rövidre. Ha a muskátli virágai még szépek, akkor nagyon fájhat a szívünk levágni ezeket, de gondoljunk arra, hogy jót teszünk vele és serkentjük a növekedését. Ha dugványozni szeretnénk, akkor a fiatalabb ágat vágjuk le. Amennyiben fiatalítani szeretnénk, akkor pedig a vastagabbat, hiszen a zsenge szárrész hozza majd az új hajtásokat.
Most még lehet tápoldatozni
Egy kis plusz tápanyaggal még jobban tudod ösztönözni a muskátlit a növekedésre. Szeptembertől azonban már ne kapjon plusz tápanyagot. Ha sok a természetes csapadék, rendszeresen ellenőrizd az alsó leveleket, nehogy berothadjanak. Szárazabb időszakokban ne feledkezz meg a locsolásról, ha azt látod, hogy a virág földje teljesen kiszáradt, akkor önts rá annyi vizet, amennyit be is tud inni.
Forrás: lakaskultura.hu
Nyitókép: Krausz Andrea/likeBalaton.hu