Október 12-én a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLI) munkatársai Balatonföldvár térségében egy horgot nyelt különleges madárra lettek figyelmesek. A madár csőréből a lenyelt horogra kötött horgászzsinór hosszan kilógott, és egy stég lábára tekeredett.
Hiába vergődött, sehogyan sem tudott megszabadulni szorult helyzetéből
– tájékoztatott a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.
Mint írták, szerencsére a BLI csapatának sikerült megfogni a madarat és elvágni a damilt. A kutatók ezután segítséget kértek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatától, akik
a sérült madarat a Sóstó Vadvédelmi Központba szállították, hogy további szakszerű ellátásban részesülhessen.
A parti kövek között kutat élelem után
A kőforgató (Arenaria interpres) a fekete rigónál kisebb partimadár. Európa, Ázsia, Észak-Amerika északi térségeinek tundráin, köves tengerparti zónájában és szigetein (például Grönland), a talajon költ. Férgekből, puhatestűekből, ízeltlábúakból álló táplálékát a hullám- és a parti zóna kövei között és alatt, csőrével a puha talajt, a tengerparti homokot és az iszappadokat szondázva keresi. Ősszel felkeresi Európa, Afrika, Amerika, Dél- és Délkelet-Ázsia, Ausztrália és Új-Zéland tengerpartjait.
Magyarországon csak kis számban és ritkán fordul elő a vizes élőhelyeken, például a nagy természetes tavaknál és a halastócsapolásokon.
Nyitókép: Illusztráció/Pixabay