András a hétköznapokban is többször hajtja fel teheneit a Hévíz közeli település utcáin egyik legelőről a másikra, és minden májusban rendez egy fesztivált, ahol díszbe öltözteti a 15 állatot, és úgy hajtja őket végig a falun. Ez hatalmas élmény a látogatóknak, akik így közelebbről megismerkedhetnek a Jersey tehenekkel, a sajtkészítéssel, és a környékbeli termelőkkel is. Az idei fesztivál május 11-én lesz, mutatjuk a részletes programot.
– Hogy jött az ötlet, hogy Hévíz közelében tehénfelhajtást, sajtfesztivált szervezz?
– Egy barátomnál láttam először tehénhajtást, ahol kétezer tehén jött le a legelőkről a németországi Bad Hindelangban, és nagyjából húszezer turista nézte tátott szájjal a látványosságot. Az az energia, az a zaj, a látvány elmondhatatlan érzést keltett bennem, fantasztikus volt látni, átélni. Én negyedszer szervezem meg a mi kis felhajtásunkat, az előző évben már nálunk is 1600 vendég volt. Hatalmas megtiszteltetés, hogy idén 40 vendégünk érkezik a bajor régióból, ahol nagy hagyománya van az ilyen rendezvényeknek. A teheneket virággal, kolomppal díszítjük fel, a kora esti órákban így tereljük őket a falu végére, a legelőre.
– A reggel érkező vendégek megnézhetik a tehénfejést is?
– Igen, érdemes korán érkezni hozzánk, hiszen kézi és gépi fejést is bemutatunk, a bátrabb vendégek pedig ki is próbálhatják, mennyire nehéz kézzel tejhez jutni. Ezt követően betekintést kaphatnak a látogatók a sajtkészítés rejtelmeibe is. Itt lesz az ecuadori sajtmester is, akitől a görögszénamagos sajt elkészítését tanultam.
– Idén gasztroműsorokkal is készülsz!
– Szeretnénk megmutatni, hogy a sajt, mint alapanyag, nagyon fontos a konyhákban. Prohászka Béla Venesz díjas Olimpiai Aranyéremes Mesterszakács mutatja meg, milyen modern trükkökkel, praktikákkal készíthetők el különböző sajtkülönlegességek.
Mi korábban Zalacsányban, Sztana Ferenc séffel készítettünk Korosajtból rántott sajtot! Mutatjuk, milyen lett:
– A fesztiválon minden alkalommal szakrális papi áldást kérsz a tehenekre.
– Az áldás, mint kegyelemkérő imádság azon a feltevésen alapul, hogy a vallásos meggyőződés és ihlet hevével kimondott szónak, különösen a hagyomány szentesítette szavaknak csodatévő, az istenség akaratát a természet rendjének megváltoztatására is rábíró hatalmuk van. Az áldás, éppúgy, mint az átok és minden imádság egyáltalában, mindig csodát kér az istenségtől, az a természet törvényszerű rendjébe emberi, mégpedig egyéni óhajtásra történő isteni beavatkozást jelent. Mivel nagyon fontos számunkra a Jersey bocijaink egészsége, az idei fesztiválon is Jeremiás atya fogja megáldani őket!
– Nem csak a fesztivál ideje alatt, hanem egész évben fogadhatunk örökbe Jersey tehenet nálad. Mit jelent ez?
– Az örökbefogadás jelképes, de mégis átélheted az élményt, hogy van egy tehened és nem is akármilyen, hanem egy Jersey! Az örökbefogadott kedvenc továbbra is a Korofarmon fog élni. Látogathatod, ha borja születik, segíthetsz a név választásában, emellett részt vehetsz az örökbefogadók nyílt napján. Nem utolsó sorban, támogatsz egy valódi működő kisgazdaságot! A befolyt támogatásokból szénát és abrakot veszünk a kedvenceiteknek. Több támogatói csomagból lehet választani, az oklevél, valamint a programok mellett természetesen sajtcsomag is jár az örökbefogadó jelképes gazdának, ehetsz, ihatsz a kedvenc tehened produktumából!
És hogy miért fontos, hogy a teheneket támogassuk?
A fiatal sajtkészítő családtagként tekint a nála élő állatokra, elképzelhetetlen, hogy az ő udvarából bármelyik állat vágóhídra kerüljön, így a tehenek nyugdíjasként, már nem tejelő állatként is boldogan legelésznek a réteken.
Olvasd el cikkünket a boldog tehenekről!
A fesztivál részletes programját itt találod!
Készítette: Mihály Szilvia