likebalaton.hu | 2023.08.25. 08:00
Miért más, ha 30 fokban strandolok vagy ha 38 fokos hőségben?
A hőmérséklet akár 36-38 Celsius-fokra is emelkedhet a napokban, a nap tűzforrón süt, és az erős UV sugárzás is kiemelt veszélyeket jelent. Az alábbiakban arra adunk tippeket, hogy miként óvhatjuk meg egészségünket ilyen körülmények között.

A 30 és 38 fok közötti hőmérsékleti különbség jelentős hatással lehet a testedre és a környezetedre, különösen ha hosszabb ideig tartózkodsz a napon. Itt van néhány kulcsfontosságú különbség és annak hatása, ha strandolásról van szó:

Kiszáradás: 38 fokban a test sokkal gyorsabban veszít folyadékot az izzadás miatt, mint 30 fokban. Ez növeli a kiszáradás kockázatát, ami fejfájást, szédülést és egyéb egészségügyi problémákat okozhat.

Hőguta: A magasabb hőmérséklet növeli a hőguta kockázatát, ami súlyos egészségügyi állapot és azonnali orvosi ellátást igényel. A hőguta tünetei közé tartozik a magas testhőmérséklet, a bőr vörössége, a gyors pulzus, a fejfájás és a hányinger.

UV sugárzás: Bár a hőmérséklet és az UV sugárzás nem mindig korrelál közvetlenül, a magas hőmérsékletek gyakran erős napsütéssel járnak együtt, ami növeli az UV sugárzás kockázatát. Ezért 38 fokban nagyobb eséllyel ég le a bőröd, ha nem védekezel megfelelően. Naptejet ilyenkor is használj, ami legalább 30-as faktorú – de inkább 50-es – védelmet biztosít, és óránként ismételd meg a felkenést, különösen fürdőzés után.

Komfortérzet: 38 fokban a levegő sokkal forróbb és fullasztóbb, ami kevésbé kényelmes és kellemes, különösen, ha nincs szellő vagy árnyék.

Fizikai aktivitás: A magasabb hőmérséklet korlátozhatja a fizikai aktivitást. Például egy rövid séta a strandon 38 fokban sokkal megterhelőbb lehet, mint 30 fokban.

Víz hőmérséklete: A magasabb környezeti hőmérsékletek befolyásolhatják a víz hőmérsékletét is, a Balaton például közel 30 fokos, így kevésbé frissítő a hatása.

 

Fotó: Krausz Andrea

 

 

A nap legmelegebb óráiban, 11 és 15 óra között kerüld a közvetlen napfényt, még akkor is, ha a Balatonban pancsolnál vagy úsznál.

Szerencsére a fák hűs árnyékot nyújtanak Fotó: Horváth Virág

 

 

Harmadfokú hőségriasztás van érvényben

Harmadfokú hőségriasztást akkor rendelnek el, ha a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon eléri, vagy meghaladja a 27 Celsius-fokot.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra kéri az embereket, hogy a nagy melegben fokozottan ügyeljenek a folyadékbevitelre, ezen kívül 11 és 15 óra között lehetőség szerint húzódjanak árnyékba.

A szabadtéren dolgozók, illetve a szabadtéri rendezvényeken szórakozók bő, szellőző ruházattal és naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen.

A szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszantartó sportolás hőgutát okozhat. A magas testhőmérséklet (40,5ºC fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Megfelelő kezelés hiányában akár életveszélyes állapot is kialakulhat. Ezt a jelenséget tipikusan fiatal felnőtteken lehet észlelni, akik a rossz közérzet ellenére tovább edzenek. A kánikulában futni, kerékpározni csak a reggeli vagy az esti órákban ajánlott. Aki mégis biciklitúra mellett dönt a hétvégén, viseljen kalapot, sapkát, álljon meg a közterületi kutaknál, hűtse csuklóját, tarkóját, vizezze be a pólóját.

Az autóval közlekedőket is fokozott óvatosságra intjük, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg. Akik a szabadságukat vízparton töltik, a déli órákban kerüljék a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, és semmiképpen ne ugorjanak a vízbe felhevült testtel.

 

 

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva