Badacsony egész évben nyitva, számos programmal várnak bennünket a télen is. Kattints ide, hogy megtudd a részleteket!
A borbarangolások, vezetett túrák, Gasztrohegy kalandok mellett az adventi időszakban mézeskalács sütés, koncertek is várnak ránk.
Hogy az ünnepvárás még szebb legyen, és könnyebben odataláljunk a hegyre, csodaszép fényekkel világították be azt. Az Istvándy Borműhely melletti domboldalon hatalmas, fenyőfa alakú fényfüzér mutatja az utat.
Az ünnepi fényeket idén is ágyúszó kíséretében gyújtották fel, persze, nem szó szerint, de az ágyúdörgés már hagyományos kísérője az adventi programoknak is.
Közzétette: Istvándy Birtok és Borműhely – 2019. december 9., hétfő
Most sem hiányzott az ünnepségről a borkarácsonyfa, a forralt bor és a sült gesztenye sem.
A borkarácsonyfa állítás badacsonyi hagyomány, az egyik ötletgazdával, Istvándy Gergővel beszélgettünk.
– Néhány éve találtuk ki az alapgondolatot, hogy Badacsony téli díszkivilágítást kapjon. Az egész évben nyitvatartó vendéglátóhelyek vendégei rácsodálkoznak a fényekre, azonnal ünnepi hangulat lengi körül az ideérkezőket. A Badacsonyi bornegyed télen-nyáron üzemelő helyei télen is együtt, közösen szerveznek programokat. Ez közösségépítés szempontjából is fontos, együtt készülünk az ünnepekre, erősödnek az emberi kapcsolatok is.
A téli időszakban a közöttünk futó útvonalat Forraltbor körútnak neveztük el.
– Hogy jutott eszetekbe borkarácsonyfát készíteni?
– A borkarácsonyfa állítás már hagyományos badacsonyi szokás. Kardos Gáborral közösen találtuk ki, hogy legyen, és már Budapesten, a városligeti műjégpályán is készítettünk ilyet. Először a Badacsonyi Körrel készítettük el, aztán a Balatoni Körrel is, ezt a fát láthatták már a fővárosiak is.
Most badacsonyi hegyborokból építettük fel ezt a különleges fát. Ehhez a téli, ünnepi időszakhoz ez a tartalmasabb hegybor illik, nyáron a könnyedebb Balaton boré a főszerep.
Itt mindent megtudhatsz a Balaton borról!
– Hogy készül a forraltbor a Forraltbor körúton?
– Mindenkinek van egy kis titka, amit beletesz, de a legfontosabb, hogy olyan autentikus helyen forraltborozhatunk, ahol készítik a borokat. Jó forralt bort csak jó minőségű borból készíthetünk, tévhit az, hogy egy gyenge bort majd a cukor és a fűszerek feljavítanak. Mi a Borműhelyben nem fűszerezzük túl a bort, a mi titkunk az egyszerűség és az alapanyag. A tiszta, jóízű borhoz szőlőlevet öntünk, ezzel édesítjük, és fahéjat, valamint szegfűszeget teszünk hozzá. Amikor a vendégek megkóstolják, már az arcukon látom, mennyire ízlik nekik.
Ha már forralt bor titkok, a Pláne borterasz perzselt narancskarikával díszíti a poharat, a Forraltbor körúttól kicsit távolabb, de még sétatávolságban található Borbarátokban pedig egy leheletnyi erős paprikát is tesznek bele.
Készítette: Mihály Szilvia