Keserü Ilona Sírkövek 2. című festménye 110 millióért kelt el a Kieselbach Galéria első háború utáni és kortárs árverésén péntek este a Budapest Marriott Hotelben.
Keserü Ilona, a neoavantgárd világhírű képviselője Sírkövek 2. című, 1967-es képére 48 millió forintról indult a licitálás. Végül 110 millióért kelt el a Kieselbach Galéria kortárs árverésén péntek este.
Ezzel túlszárnyalták az élő magyar festők eddigi árverési csúcsát, amelyet szintén egy Keserü-kép tartott.
A kortárs festészet kulcsműve Keserü Ilona alkotása
A most rekordot döntő Sírkövek 2. a festő legjellegzetesebb motívuma, a balatonudvari szív alakú sírkövek egyik legelső feldolgozása. Kieselbach Tamás galériavezető szerint Keserü nagy, vörös-rózsaszín-narancs festménye léptékében és nyelvezetében is különleges kvalitású kulcsmű.
A kép először jelent meg a műtárgypiacon, felbukkanása kivételes szenzáció.
(Keserü egyik másik képe, az 1976-os Jelek (Lebegő formák) című festmény 8,5 millió forintról indulva kelt el 20 millióért.)
Keserü Ilona a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar festőművész. 1967-ben a balatonudvari temetőben külföldi barátokkal sétálva bukkant rá az ottani, különleges, XVIII. századi málladozó, szív alakú homokkő sírkövekre. Onnantól kezdve ez lett művészetének visszatérő motívuma.
A nagy érdeklődés mellett zajló aukción sosem látott hazai rekordok születtek. Kondor Béla Műtücsök felbocsátása című képe 120 millió forintos leütésével megnégyszerezte a festő korábbi életműrekordját. A kép 75 millió forintról indulva kúszott fel a rekordösszegig – közölték. Kieselbach Tamás galériavezető azt mondta, Kondor ezen műve kivételes ritkaság.
Nyitókép: Mohai Balázs/MTI