A Pannon Egyetem veszprémi kampuszai hétvégén megteltek érdeklődőkkel, hiszen az intézmény idén is csatlakozott a Kutatók Éjszakája országos programsorozathoz. A klímaszorongás okozta hatások, számos laboratórium kísérlet és érdekes előadások is tarkították a programot.
A Pannon Egyetem az általa képviselt tudományterületek mindegyikén (gazdaságtudományi, mérnöki, informatikai, bölcsészet- és társadalomtudomány) változatos, érdekes, látványos előadásokat, bemutatókat kínált minden korosztály számára.
Az érdeklődők kísérleteket végeztek a laboratóriumokban
A látogatók számos pénzügyi, menedzsment, közgazdasági, marketing és egyéb feladatok megoldása során kipróbálhatták magunkat vállalatvezetőként. Emellett a Mérnöki Kar is izgalmas kísérleteket mutatott be az alsó kampuszon. Az érdeklődők megfigyelhették, hogy miként viselkednek a hétköznapi anyagok alacsony hőmérsékleten. Folyékony oxigént állítottak elő és nitrogénhajtású ágyút is készítettek. A Gazdaságtudományi Karon egy vállalat irányításán keresztül ismerhették meg a gazdaság fontos területeit, és egyszerre a kar szakjait.
Az érdeklődők betekintést nyerhettek egyes laboratóriumokba, mikroszkópon úszó baktériumokat és különböző formájú fehérje polimereket nézhettek meg, kipróbálhatták, milyen egészen kicsi térfogatokkal dolgozni, a kisebbek pedig fonással készíthettek különböző mintázatú egyenes és helikális fehérje polimereket.
A klímaszorongás szociológia aspektusai
A klímaszorongás szociológiai aspektusait mutatta be a jelenlévőknek a Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar. Történelemtudománnyal és filozófiával várta a látogatókat Herzog Csilla, a kar oktatója. Előadását hatalmas érdeklődés övezte, hiszen kutatási eredményei nagyon aktuálisak napjainkban, illetve az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Labor készülő ismeretterjesztő dokumentumfilmjének, a There Is No Planet B-nek is ez a kutatás adta az alapját.
Open University: egész évben előadások a Pannon Egyetemen az érdeklődők számára
– A tavalyi Kutatók Éjszakáját beárnyékolta a covid-járvány, emiatt csak online formában lehetett csatlakozni az eseményhez, idén azonban már személyesen vártuk az érdeklődőket. Az előző évekhez képest sokkal több résztvevőt vonzottak az előadások, a legtöbb helyre nagyon hamar be is telt a regisztráció. Azoknak az érdeklődő csoportoknak sem kell szomorkodniuk, akik nem tudtak csatlakozni a Kutatók Éjszakája programokhoz, hiszen az egyetem új kezdeményezéssel,
az Open Universityvel egész évben testközelbe hozza a tudományt. Az egyetem kapui nyitottak, bármikor jelentkezhetnek csoportok előadásokra
a veszprémi intézmény falain belül, illetve jelentkezést követően a tudomány házhoz is megy akár tanóra keretén belül is – mondta a Pannon Egyetem kommunikációs munkatársa.
:
Forrás: veol.hu
Nyitókép: Mészáros Annarózsa