A hal mondhatni az ősidők óta kihagyhatatlan része az emberi táplálkozásnak, lássunk néhány pozitív hatást.
- csökkenti a gyulladásos és a koszorúér megbetegedések lehetőségét
- magas a víztartalma
- könnyen beilleszthető a diétába, támogatja az egészséges étrend kialakítását
- tartalmazza a következő vitaminokat: A, D, B1, B2
- tartalmazza a következő ásványi anyagokat: vas, cink, szelén, jód, kalcium
- tartalmaz omega-3 zsírsavat, így hozzájárul az egészséges agy-szív- és érrendszer-működéshez
- erősíti az immunrendszert
- hatásos a magas vérnyomás ellen
- javítja az általános közérzetet
- tisztítja az ereket
- FINOM
Érdemes egy héten 2-3 alkalommal beilleszteni az étrendünkbe, ami egyébként egyszerűbb, mint gondolnánk, hiszen rendkívül változatosan elkészíthető.
A balatoni hal mindemellett könnyen beszerezhető és megbízhatóan magas minőségű táplálékként kerület az asztalunkra.
Pecás videókat nézegetnél? Kattints ide!
LÁSSUK A RECEPTEKET, GÖRGESS A KÉP ALÁ!
December 31-ig még lehet szavazni év halálra, lássuk a jelölteket.
Hozzávalók:
1 fej vöröshagyma (nagyobb)
zsír vagy olaj
só
pirospaprika
3 szál répa
2 szál fehérrépa
1/2 fej zeller
2 db krumpli
2 db halászlé kocka
bors
30 dkg afrikai harcsafilé
Recept a kép után!
Elkészítés:
A vöröshagymát apróra vágjuk, felhevített zsiradékra tesszük, megsózzuk és enyhén lepirítjuk, majd felöntjük egy kis vízzel és megpároljuk. Elfűzzük a vizét, majd megszórjuk pirospaprikával. A répát és a fehérrépát karikára vágjuk, a zellert és a krumplit apró kockára, majd hozzáadjuk a hagymás alaphoz és felöntjük vízzel, beletesszük a halászlé kockát és sóval, borssal ízesítjük. Amikor a zöldségek már majdnem megpuhultak hozzáadjuk a leveshez a kockára vágott afrikai harcsát és 20-25 perc alatt készre főzzük a levest.
Tudtad, hogy a Balatonnál rengeteg a ponty? Mi az oka és miért fontos? Itt mutatjuk.
Ha már hal, bizony, van egy népszerű magyar zenekar, amely a Fish! névre hallgat és frontemberének neve (Senior Hal) is nagyon beszédes és témába vágó. Pénteken játszanak a veszprémiExpresszóban.
Hozzávalók:
1 kg tisztított ponty (vagy más balatoni hal: pl. fogas, süllő)
2 db burgonya
2 fej vöröshagyma
2 gerezd fok hagyma
1 db paprika
1 db paradicsom
1 dl száraz fehérbor (balatoni)
2 ek étolaj
2 ek őrölt pirospaprika
1 ek só
cseresznyepaprika ízlés szerint
Recept a fotó után!
A halat kifilézzük, a halhúst feldaraboljuk, és lesózva hűtőbe tesszük. A hagymát apróra kockázzuk, és egy nagyobb lábasban felhevített olajon üvegesre pároljuk, majd a tűzről lehúzva megszórjuk pirospaprikával, beletesszük a csontokat, a hal fejét és farkát, a feldarabolt paprikát, a paradicsomot és a zúzott fokhagymát is. Meghámozzuk, felkockázzuk és beletesszük a bugonyát, majd az egészet felöntjük kb. 2 liter hideg vízzel. Egy óra főzés után a burgonyát szűrővel kiszedjük, és egy tálba halmozzuk, a visszamardt alaplevet átpasszírozzuk. A levet újraforraljuk, majd beletesszük az előre besózott halszeleteket. Addig főzzük, amíg a halhús megpuhul, majd, mielőtt levennénk a tűzről hozzáöntjük a balatoni fehérbort. Ízlés szerint cseresznyepaprikával tehetjük még pikánsabbá. A leszűrt főtt burgonyával tálaljuk.
Emlékeztek még, amikor harcsákkal lehetett fesztiválozni Fonyódon?
Pénteken Balatonbogláron játszik Harcsa Veronika. Vajon szereti a halat vagy csupán nevében kötődik hozzá? Mi most a nyarat idézzük fel az egyik dalával.
Hozzávalók:
15 dkg sárgarépa
15 dkg zellergumó
10 dkg cukkini
1 fej vöröshagyma
1 kg halcsont
2 babérlevél
2 dl száraz fehérbor
5 szem bors
2 citrom
2 tojásfehérje
1 evőkanál vágott petrezselyem
A gombóchoz:
10 dkg kenyérbél
30 dkg halfilé (ponty, harcsa, busa)
1 tojás
1 dl tejszín
1 teáskanál vágott kapor
Recept a kép után!
Elkészítés:
A zöldségeket megtisztítjuk és megmossuk. A zellert, a sárgarépa felét, és a cukkínit nagyon vékonyra összevágjuk, félretesszük. A halcsontot és a halfilét megmossuk, lecsepegtetjük. A halcsontot, egy liter vízben feltesszük főni. Amikor forr, lehabozzuk, és takarékra vesszük. Amikor nem jön fel több hab, beletesszük a hagymát, a zeller felét, az egész sárgarépát, és sózzuk. Ismét lehabozzuk. Beletesszük a babérlevelet, a bort, a borsot, és kíméletesen főzzük 40 percen át, majd leszűrjük, és kicsit félretesszük. A gombóchoz rövid ideig áztatjuk a kenyérbelet, majd alaposan kinyomjuk. Nagyon finomra ledaráljuk a kenyérbelet a halfilével, majd belekeverjük a tojást, a tejszínt, a kaprot és egy csipet sót. A halalaplevet leszűrjük, visszatesszük kíméletesen forrni, beletesszük az egyik citrom reszelt héját és levét. Ebbe a lébe szaggatjuk a kis halgombócokat, 5 percen át főzzük, majd kivesszük. A visszamaradt lébe habverővel belekeverjük a félig felvert tojásfehérjéket, és 5 percen át főzzük. Amikor a fehérje megkeményedett, finom szűrőn (ruhán) keresztül átszűrjük. A tiszta lébe beletesszük a vékonyra összevágott zöldségeket, a petrezselymet, és felforraljuk. A zöldségeknek roppanósnak kell maradniuk. Tálaláskor tányérba tesszük a halgombócokat, a forró levest rámerjük, a másik citromot a leves mellé tálaljuk.
Hajnali horgászós emlékeket idézünk fel, érezd át te is a hangulatot.
Vajon vannak hableányok a Balatonban? A Borbarangoláson, amelyet a badacsonytomajiHableányban rendeznek, talán erre is fény derül.
SAJTOS-ASZALT SZILVÁS HARCSAFELFÚJT
Hozzávalók:
50 dkg harcsafilé
40 dkg szeletelt bacon
20 dkg aszalt szilva
25 dkg füstölt sajt
4 db tojás
10 dkg liszt
2 dl tejföl
1 csokor petrezselyemzöld
1 tk halfűszerkeverék
só
őrölt színes bors
1 mk pirospaprika
1/2 db citrom leve
Recept a fotó után!
A harcsafilét kisebb kockákra vágjuk, majd ráfacsarjuk a citromlevet, ízlés szerint megsózzuk, megborsozzuk, és megszórjuk a halfűszerkeverékkel. Ezután óvatosan összeforgatjuk, majd legalább fél órát állni hagyjuk, hogy az ízek átjárják. A kuglófformát kibéleljük a szeletelt baconnel úgy, hogy a belső és a külső szélén is túllógjon. Egy tálba ütjük a tojásokat, majd hozzáadjuk a tejfölt, az apróra vágott petrezselyemzöldet, a pirospaprikát, egy kevés sót, majd simára keverjük. Ezután hozzáadjuk a lisztet, és szintén simára keverjük a masszát, majd hozzákeverjük a reszelt sajtot is. A formában lévő baconre rákanalazzuk a massza felét, majd rárakjuk az előzőleg befűszerezett harcsát és az asztalt szilvát. Ezután rákanalazzuk a maradék masszát, majd ráhajtogatjuk a sütőforma két szélén túllógó bacont. Előmelegített sütőbe toljuk, majd közepes hőmérsékleten kb. 1 óra alatt szép pirosra sütjük. Ezután kivesszük a sütőből, majd egy óvatos mozdulattal átfordítjuk egy sütőpapírral bélelt tepsire, és visszatesszük még kb. 10 percre a sütőbe, hogy a felülre került bacon is szép pirosra süljön. Tálalás előtt fél órát hűlni hagyjuk, majd felszeleteljük, és ízlés szerinti körettel kínáljuk.
Érdekel, hogy hányan horgásztak idén a szezonban a Balatonnál?
Péntektől vasárnapig Adventi Hétvégét tartanak Hévízen, ahol természetesen halas gasztró finomságokat is kóstolhatsz majd. Mindezek mellett forralt bor, sült gesztenye és ünnepi koncertek készítik fel a szívünket a karácsonyra a hévízi gróf Festetics György téren.
ZÖLD TEÁS TÉSZTA SZARDÍNIÁVAL, KÁVÉMORZSÁVAL
Hozzávalók:
20 dkg zöld teás Soba tészta
A kávés morzsához:
5 ml Dulsão do Brasil kávé
5 dkg hámozott, durvára tört pisztácia, száraz serpenyőben enyhén megpirítva
2 dkg panko morzsa, száraz serpenyőben megpirítva
sópehely
frissen őrölt kampoti vörös bors
A pácolt szardíniához:
8 db tisztított szardíniafilé
2 dl extra szűz olívaolaj
1 dl citromlé
1 dl Tokaji birs almaecet
3 ek durvára vágott petrezselyem
tengeri só
A gyömbérolajhoz:
2 dl semleges olaj (szőlőmag vagy napraforgó)
3 dkg friss gyömbér megmosva, héjastul, finomra aprítva
A céklaredukcióhoz:
2 db közepes méretű (kb. 30 dkg-os) cékla
1 liter víz
1 kk só
1 ek cukor
Recept a kép után!
Elkészítés:
A tésztát a csomagon lévő utasításoknak megfelelően megfőzzük. A pácolt szardíniához összekeverjük az összes hozzávalót, alaposan elkeverjük a hallal, és lefedjük. Egy éjszakára hűtőbe tesszük. Gyömbérolajat készítünk: az olajhoz adjuk a feldarabolt gyömbért, majd nagyon alacsony lángon, néhány perc alatt egy serpenyőben langyosra, kb. 60-70 °C-ra melegítjük (ez az a hőmérséklet, amikor az ujjunkat még benne tudjuk tartani). Az olajat takaréklángon tartjuk kb. egy órán át, semmiképpen ne for rósodjon fel, mert akkor a gyömbér megsül. Lehűtjük, és a gyöm bérrel együtt egy műanyag edénybe öntjük. Egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap átszűrjük. A céklaredukcióhoz a céklát nyersen meghámozzuk, felkockázzuk, és aprítógépben durvára aprítjuk. Egy lábasba tesszük, és felöntjük egy liter vízzel. Hozzáadjuk a sót és a cukrot. Erős lángon felforraljuk, majd a lángot levesszük közepesre, és kb. 30-40 percig főzzük, amíg az egyharmadára csökken. Közben a tetején enyhe hab képződhet, a színe pedig élénk pinkről barnás-bordóra változik. Ekkor leszűrjük úgy, hogy a céklapépet is alaposan kinyomkodjuk. A leszűrt céklalevet visszaöntjük egy kisebb lábasba, és erős lángon további 5 percig forraljuk, amíg felére csökken, és kissé besziruposodik. Akkor jó, amikor a felületén közepes méretű buborékok keletkeznek, és a mártás egyenletesen bevon egy kanalat. Összesen 0,6 dl céklaredukció a végeredmény. Tálalásnál összekeverjük a céklalevet és a gyömbérolajat, majd a tányérra te szünk belőle kb. 1 evőkanálnyit. Erre halmozzuk a tésztát, majd rá helyezzük a halat.
Ne hagyd ki a balatongyöröki adventi forgatot, ha arra jársz, mert halból ott sem lesz hiány!
Hozzávalók:
2 db krumpli
1 ek olívaolaj
tengeri só (ízlés szerint)
fekete bors (ízlés szerint)
1 tk fok hagymapor
40 dkg halfilé
3 ek majonéz
1 tk dijoni mustár
10 dkg zsemlemorzsa
3 dkg gouda sajt (reszelve)
1,25 dl főzőtejszín
3 dkg maasdam sajt (reszelve)
2 szál petrezselyem
1/4 tk pirospaprika
Recept a fotó után!
Elkészítés:
A krumplit apró kockákra vágjuk, és meglocsoljuk az olívaolajjal. Megsózzuk, megborsozzuk és megszórjuk 1/4 tk fokhagymaporral. Átkeverjük, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütjük úgy, hogy a sütés félidejében egyszer átforgatjuk.
A halat megsózzuk, megborsozzuk és megszórjuk a maradék fokhagymaporral. Egy tálban összekeverjük a majonézt és a dijoni mustárt, egy lapostányérban a zsemlemorzsát és a lereszelt goudát. Egy tepsit kibélelünk étolajjal átkent sütőpapírral. A halszeleteket a majonézes keverékbe mártjuk, majd a sajtos-zsemlemorzsás keverékkel bepanírozzuk, és a tepsire fektetjük.180 fokon 10 percig sütjük, majd óvatosan megfordítjuk, és további 10 perc alatt aranybarnára sütjük. Egy serpenyőben felmelegítjük tejszínt, és hozzáadjuk a maasdam sajtot. Megborsozzuk, és csomómentesre keverjük. A halat a sült krumplival és a mártással tálaljuk, felaprított petrezselyemmel és pirospaprikával díszítjük.
Te tudod, milyen az a szörnyhal? Ilyen is van a Balatonban, idén nyáron kifogták!
Hozzzávalók:
1,5 kg ponty
0,5 dl olaj
1 dl paradicsomlé
2 dl száraz fehérbor
liszt
só
bors
fok hagyma
zellerzöld
A túrógombóchoz:
50 dkg tehéntúró
3 egész tojás
2 dl búzadara
5 dkg vaj
só
Recept a fotó után!
Elkészítés:
A pontyot megtisztítjuk, fejét, uszonyait levágjuk. Húsát felszeleteljük, és a bőrös felületét néhány helyen beirdaljuk. Tűzálló tálban felmelegítjük az olajat, és a lisztbe mártott halszeleteket belerakjuk. Forró sütőben 10 percig sütjük, közben egyszer megfordítjuk. A paradicsomlevet és a bort ráöntjük, a zúzott fokhagymával, zellerzölddel meghintjük, és 15 percig a sütőben tovább pároljuk. Közben elkészítjük a sós gombócot köretnek, amelyhez az áttört túrót búzadarával, tojással, sóval összedolgozzuk, és állni hagyjuk. Vizes kézzel kis gombócokat formálunk belőle, és sós vízben kifőzzük. Vajban pirított búzadarával meghintjük. A gombócokat a hallal tálaljuk, megszórhatjuk egy kis maradék zellerzölddel.
További halas recepteket itt találsz!
Nyitókép: BS, Balatongyörök
Összeállította: Szaniszló Hajnalka