1. A csillag alakú vár
Kalandozásunkat kezdjük a múltban, s Somogyországban.
Balatonszentgyörgy mellett áll a Csillagvár, mely a Festeticsek egykori vadászkastélya volt.
Csillag formájú az alaprajza, ez a fajta épület szerte a világon egyedülálló.
S bár most, a téli időszakban zárva tart, de márciustól újra várja a látogatókat a benne berendezett múzeum. Az itt lévő panoptikumban szinte megelevenedik a középkor, s a huszárokkal is ismerkedhetnek a látogatók.
Tavasztől őszig egymást követik a programok is – többről mi is hírt adtunk.
2. Ufó a tónál
A déli part egyik legmodernebb épülete a The Zam!
A látványos építmény magában foglal egy lapított gömb, vagy ufó-alakú rendezvényteret, valamint egy hatalmas tetőteraszt, ahonnan gyönyörű látvány nyílik Tihanyra. A tavaly tavasszal elkészült épületről már írtunk. Cikkünkből kiderül, hogy a tervezők inspirálódtak a későmodern balatoni épületekből, például a tihanyi hajóállomás egykori postapavilonjából vagy a tihanyi révben álló úgynevezett Kör Presszó épületéből.
3. Fordított világ
Itt aztán tényleg úgy érzed, hogy feje tetejére állt a világ. Vagy éppen te?
A siófoki fordított házban másként láthatod a világot, mint ahogy megszoktad. házban sétálva megtapasztalhatjuk milyen lehet egy denevér szemszögéből látni a világot, a plafonról lógnak le a használati tárgyak, szinte beleszédül az ember a látványba.
Itt olvashatsz még erről az érdekes programnak ígérkező épületről, s több más balatoni látnivalóról is.
4. Ilyen egy templom, ha kerek
A túlsó parton is számtalan érdekes látványosság áll.
Balatonfüreden, a Tagore-sétány szomszédságában áll klasszicista stílusú Kerektemplom, melyet a rajta lévő emléktábla leírása szerint a római Pantheon mintájára tervezett Fruman Antal építész.
A szakrális épület 1846-ra készült el. A városban nem ez az egyetlen felkeresni érdemes építmény: itt két napra való látnivalót és programlehetőséget is bemutatunk.
4. Katonai őrtorony volt, ma kilátó
Nem közvetlenül a Balatonnál, de az északi parttól nem messze található egy érdekes kilátó.
Nem csak azért, mert rendhagyó módon nem egy domboldalon, erdő közepén magasodik, hanem korábbi funkciója és kinézete miatt is. A Nagyvázsony közelében lévő, sík területen álló, közel 50 méter magas építmény ugyanis hajdan szovjet szemletorony volt.
Korábban a Veszprém megyei napilap, a Napló online oldala tudósított arról, hogy a 77. számú főút mellett, Nagyvázsony és Tótvázsony között található, egykori katonai figyelőtornyot feltehetően a német katonák építették és repülőtéri irányítótoronyként használták. A háborút követően a figyelőtornyot főként a szovjet, és feltehetően a magyar katonák is használták a toronytól északra található lőtéren zajló hadgyakorlatok megfigyelésére. A hajdani őrtorony ma már a turisták kedvelt helye: a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. konzorciumi partnerként vesz részt a „Bakancsos Barangolás a Bakonytól a Balatonig„ elnevezésű pályázatban újították fel, s tavaly év elején adták át.
5. Bazaltból emelt templom
Badacsonytomajra nem csak a bor és a gasztronómia miatt érdemes ellátogatni, hanem egy különleges, neoromán stílusú építészeti látnivaló miatt is.
1931-es elkészülte óta ugyanis itt található ugyanis a háromhajós, kéttornyú Szent Imre bazalttemplom.
Ilyen csak kettő van a világon: az egyik, itt, a Balaton mellett, a másik Franciaországban.
6. Bányából lett kert
A tó nyugati csücskében, Zalában is várnak érdekes helyek. A balatongyöröki Mőcsényi-kert ugyan egy magánház, de időnként a terület kapuja kitárul a látogatók előtt is.
A településen ugyanis minden évben megrendezik a Nyitott Pincék Napját, amikor a becehegyi szőlősgazdák kínálják nedűiket.
Az állomások között gyakorta megtalálható a Mőcsényi-kert is, Mőcsényi Mihály világhírű tájépítész professzor egykori kőbányából kialakított kertje, ahonnét varázslatos a kilátás.
7. Buddhista szentély a zalai dombokon
A tótól néhány kilométerre Zalaszántón, a Világosvár tetején magasodik Európa egyik legnagyobb buddhista szentélye, a Béke sztúpa.
A sztúpa mellett helyezkedik el a 2014-ben megnyílt meditációs ház. A kívül japán, belül tibeti stílusjegyeket viselő központban a nagyméretű festményekről a látogatók megismerhetik Buddha élettörténetét.
A zalaszántói sztúpát nem csak azoknak érdemes felkeresni, akik a buddhizmus hívei. A Világosvár tetején álló építményhez vezető út megmozgatja testünket, míg a szakrális hely lelkünkre hat.
+1 Nem épület, faragványok: szív alakú sírkövek
S a különleges épületek után még egy egyedülálló látnivaló – mely ugyan nem épület, de érdemes felkeresni: Balatonudvariban kőszívek sorakoznak a temetőben.
A különleges temetkezési hely keletkezésének legendája egy hősszerelmesről szól. Ha kíváncsi vagy a történetre, kattints ide!
S még mindig tudunk látnivalókat ajánlani!
Ha év elején szakrális elmélyülésre vágysz, itt ajánlunk meglátogatni érdemes helyeket
S hogy a Balaton környéke más különleges helyekben – például kultúrával teli buszvárókban – is bővelkedik, arról szól itt olvasható cikkünk
Nyitókép: A balatonfüredi Kerektemplom
Fotó: Keszey Ágnes