2019.10.07. 17:00
Nagyanyáink Balatonja fekete-fehér képeken
A megújuló Közlekedési Múzeum páratlan balatoni képanyagot digitalizált. A fotókon főleg a két világháború közötti kikötőépítések, parti munkák és a balatoni, tóparti közlekedésben dolgozók társadalmi helyzetét bemutató életképek elevenednek meg.

A Közlekedési Múzeum szakemberei a Balatoni Hajózási Zrt.-vel kötött együttműködésnek köszönhetőn dolgozzák fel a BAHART archívumát. Ennek első lépéseként egy egyedülálló fényképanyag vált most elérhetővé és kutathatóvá – közölte a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum a közelmúltban.

Mint írták, a BAHART fényképarchívumának feldolgozása révén egy olyan, eddig kevesek számára elérhető anyagot sikerült közkinccsé tenni, amely nem csupán a kutatók számára lehet érdekes. A korábban nem publikált fotók főleg a két háború közötti Balatonról adnak újfajta képet.

Fürdőző gyerekek és mosóasszonyok. A fekete-fehér fénykép a BAHART archívumából került elő

– A Közlekedési Múzeum kiemelt feladatának tartja, hogy a hazai vállalatokkal együttműködve segítse a közlekedés- és ipartörténet emlékeinek megőrzését és annak 21. századi elvárásoknak megfelelő közzétételét. Az értékes archívum feldolgozása folytatódik – idézte a projekt kapcsán Vitézy Dávid főigazgatót a közlemény.

A fonyódi keleti mólófej építése

A BAHART Zrt. és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum idén kötött együttműködést a BAHART Siófokon őrzött archív anyagainak átadásáról és az azokban szereplő fényképnegatívok digi­talizálásáról, katalogizálásáról, kutathatóvá tételéről.

A múzeumba került összesen kilencdoboznyi archívumi anyag legnagyobb része fénykép, azon belül is elsősorban fekete-fehér (üveg) fényképnegatív, kis részben diapozitív. Ezek döntően ezüst-nitrát üvegnegatívok, szerencsére kevés sérülés, karcolás érte őket. Az év elején átadott tekintélyes fotóanyagot a múzeum digitalizálási műhelye, muzeológusai, archívumi szakemberei több hónap alatt, aprólékos munkával dolgozták fel.

Halászok és hajósok evezős versenye

A fényképanyag döntő többségben 1930 és 1940 között a Balatoni Kikötők Magyar Királyi Felügyelőségénél keletkezett, de a MAHART-os és BAHART-os időkben született tételek is szerepelnek a gyűjteményben – írja a veol.hu. A korai képek szerzője valószínűleg Kaáli Nagy Dezső kultúrmérnök, aki a Balatoni Kikötők Magyar Királyi Felügyelőségének alapítója és 1934-ig vezetője volt. A fotók jelentős része mérnöki-technikai jellegű: kikötő-, partépítés és javítási munkák, partfeltöltés, jégkárok dokumentálása szerepel a felvételeken, emellett a képek átadják a Balaton XIX. század végi, XX. század eleji hangulatát.

A balatonkenesei üdülő épületei

A tudományosan feldolgozott és kutathatóvá tett anyag nemcsak mérnöki szempontból értékes, fontos a műszaki kultúra és ipari örökség megőrzése szempontjából is.

Kotróhajó munkában

Miután a Balatoni Kikötők Magyar Királyi Felügyelőségét szervezetileg a Balatoni Hajózási (Nemzeti) Vállalathoz csatolták, annak archívumának anyagát is átadták, feltehetően 1949-ben. A vállalat később a MAHART részeként működött, majd önálló lett BAHART Zrt. néven.

A Hermina villa jégtorlódásban

 

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva