A balatoni strandok kényelmi szolgáltatásainak bővítésén túl is megújul az északi part számos kedvelt helyszíne, amely a déli parténál csendesebb, családbarát szórakozást is kínál a turistáknak.
Gyenesdiáson számos felújított látnivaló várja a turistákat
Megújult belülről és új külsőt, esztétikus környezetet kapott a Keszthely-közeli Gyenesdiáson az élelmiszeripari műemlékként őrzött, több mint ötszáz éves Talabér (Bujtor, Osvald)-féle vízimalom, ahol egyedülálló pékmúzeum, herbárium, fűszerkert és tanösvény várja a kirándulókat.
– Az önkormányzat húszmillió forint önerőt biztosított a község nevezetességének rekonstrukciójához, négy pályázattal további 65 millió forinthoz jutottunk, és helyi magánszemélyek és lelkes műgyűjtők ajánlottak fel ritkaságszámba menő berendezési tárgyakat – ismertette a polgármester.
Gál Lajos biztos benne, hogy a legjobb balatoni játékstrandjára is büszke településük mindezek után már nemcsak a hangulatos Darnay-pince rendezvénypark és piknikkerttel, hanem a patinás vízimalommal is csábítja majd a tó északi partjának látogatóit.
Vonyarcvashegy turisztikai fejlesztései
A Gyenesdiással szomszédos Vonyarcvashegy Szent Mihály-dombján önkormányzati, egyházközségi és civil összefogással kezdődhetnek turisztikai fejlesztések. Megújul a legendás halászemlékhely környezete: mint ismert, 1729 telén a tó jegének beszakadásával hat vonyarcvashegyi halász vesztette életét, harminchatan viszont csodával határos módon kiszabadultak a víz fogságából. Ennek emlékére emeltek egy kedves kis kápolnát a település Szent Mihály-dombján, ami a letűnt évszázadok során az egyik legtöbb látogatót vonzó észak-balatoni emlékhellyé nemesedett.
A Balatonberény–Balatonszentgyörgy–Vörs bicikliút kivitelezésére
A Délnyugat-Balaton három csendes településének a Regionális fejlesztési operatív programból kerékpárút-fejlesztésre kapott 470 millió forintos támogatás is lendületet ad. A Balatonberény–Balatonszentgyörgy–Vörs bicikliút kivitelezésére háromszáz napja volt a tendergyőztes vállalkozásnak. A 11,5 kilométeres út nyomvonalának északi végpontja a balatoni bringakörút már megépült szakasza, déli végpontja pedig a vörsi vasútállomás lesz.
Megújulnak a paraszti kultúra fennmaradt emlékei is a Balatonnál
Megújul a déli parti Szántódpusztánál a paraszti kultúra emlékeit őrző épületek és az Ádám-pince. Megszépül a puszta keresztistállója és például stabilabb lesz a népi építészet értékeit őrző cselédházak tetőszerkezete is.
Balatonszőlősnél is kezdődnek a fejlesztések: szabadidőparkok létesülnek
A tó közvetlen partján vagy a Balatontól kissé távolabb eső, de az üdülőkörzethez tartozó, kevésbé forgalmas településeken is folytatódnak a korábban tervezett fejlesztések. Egy számukra múlt ősszel biztosított 140 millió forintos keretből Balatonszőlősnek és Holládnak öt-, illetve négymillió forintja lesz például szabadidőparkok kialakítására, Vászoly és Lesencefalu pedig játszóteret, míg Nemesgulács szintén szabadidőparkot építhet az önkormányzatok rendelkezésére bocsátott forrásból.
További fejlesztés a legnépszerűbb hazai fürdőrégióban, hogy a Környezeti és energiahatékonysági operatív program pályázatán elnyert 150 millió forint támogatásból a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. megépíti Siófok töreki városrészében az egyedülállónak ígérkező „vizek házát”, ahol interaktív kiállításokkal kívánják felhívni a látogatók figyelmét a víz- és a környezetvédelem fontosságára.
Kompközlekedés a Balatonnál
Komputazással hangolnak a húsvétkor kezdőd hajózási szezonra azok a jórészt kisgyerekes családok, amelyek a hétvégi napokat a Balatonnál töltik, de olyanok is szép számmal vannak, akik továbbra is munkába járásra választják a szántódi és tihanyi rév között ingázó kompot. Úgy tűnik, „járványon kívüli” program, ha úgy tetszik, feszültséget oldó megoldás lett a balatoni kompolás, amit az is igazol, hogy januárban 30, februárban pedig 12 százalékkal többen választották a Szántód és Tihany között ingázó kompjáratot, mint a múlt év hasonló időszakában. Bár az átkelőhajó fedélzetén is kötelezők a járvány elleni védekezés előírásai, azaz a maszkviselés, a távolságtartás, illetve a nyolcperces menetidőt a gépkocsiban kell tölteni, a tapasztalatok szerint az út során sokan kiszállnak az autójukból, és a víz felé fordulva, maszk nélkül, jó mélyre szippantják magukba a tó tiszta levegőjét. Mint megírtuk, idén is ugyanannyit kell fizetnünk a komputazásért, mint a múlt évben. A teljes árú menetjegy 800 forintba kerül, míg a kerékpárt 400, a motorbiciklit 1000, a személygépkocsit 1900 forintért szállítja Szántód és Tihany között a jelenleg negyvenpercenként közlekedő komp. A hajózási szezon a jövő hét végén, azaz nagyszombaton kezdődik, a balatoni hajózás 175. évfordulójának megünneplését egy későbbi időpontra halasztotta a Bahart vezetése.
Forrás: magyarnemzet.hu
Nyitókép: Freepik