Siófok – Jókai park és környéke
Gesztenye Siófok legnagyobb parkjában: a 2006-ban eredeti tervek szerint felújított 4,6 hektáros Jókai parkban is találunk ilyen fákat. A hatalmas terület északi csücskében, a játszótér közvetlen szomszédságban gyűjthetjük a fényesen barna terméseket.
A park nyugati szélén, a hajóállomásra vezető járda mellett is találunk egy nagyobb fát, ahol ilyenkor sok gyerek találhat szép gesztenyéket.
A Fő tér felé gyalogolva, a most is nyitva tartó Kálmán terasz mellett is található egy nagy fa, valamint az út másik, a parkolóban.
Siófokon, a Hock János közben állnak a város legrégebbi gesztenyefái. A Fő térről nyíló utcácska elején kis teret is kialakítottak, itt áll Ligeti Erika Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész Merengő kislány című szobra. A tér fő eleme a hatalmas vadgesztenyefa, ami alatt szép padokon lehet üldögélni, amíg a gyerkőcök boldogan gyűjtögetik a terméseket.
Siófokon, a Sió fölött átívelő Baross-hídnál is találunk egy szép gesztenyefát, mely alatt ugyancsak kialakítottak egy romantikus pihenőt, padokkal. Szabadifürdőn, az Akácos téren lévő játszótérnél szaletli, asztalok, padok, valamint gesztenyefák és persze menő játékok várják a gyerekeket.
Gesztenyés recepteket keresel? Itt megtalálod!
Balatonszemesi promenád, a helyiek büszkesége
Egy őszi romantikus séta kedvéért érdemes felkeresni Balatonszemest. Az úgynevezett Bagolyvári promenádon, vagyis a Bagolyvár utcában már az 1900-as évek elején is álltak gesztenyefák, melyeket azóta újakkal pótoltak. A fasor a helyiek egyik büszkesége, ráadásul az Év fája 2020 országos verseny egyik jelöltje volt. Az utca végén a Sóhajok hídja, amit olasz mintára ugyancsak az 1900-as évek elején építettek
Balatonlelle igazi gesztenyézős célpont lehet
Balatonlellén, a városban elszórtan több helyen is van egy-egy vadgesztenye csoportosulás. Több irányba is érdemes tehát elindulni. Ha a Balatont is látni szeretnétek, akkor legjobb, ha a mólót veszitek célba, ott útközben találtok gesztenyefákat is. A Művelődési Ház parkjában is szerencsével járhattok, a fő út mellett. A Szövetség és a Dobó utca sarkán szintén érdemes körülnézni és a helyi általános iskola udvarán és az épület mögött, a parkolóban is lehet találni gesztenyét. Ha pedig hosszabb sétára vágytok és őszi bogyókkal is „beéritek”, irány a lellei Kishegy és a körülötte lévő kedves parkerdő.
Fonyód: gesztenyefák és panoráma
Fonyódon a Bartók Béla utcán, a Sirály szálló mellett felfelé sétálva egymás után találkozhattok vadgesztenyefákkal, rövid séta után a Szaplonczay sétányról fotózhatjátok le az északi part varázslatos hegyeit. Ha már túl sok a gesztenyéből, akkor irány az általános iskolával szemben levő park a Márffy tér és a Fő utca sarkán, ahol egy nagy tölgyest is találtok. Makkra fel, készülhetnek az őszi kreatív díszek a sok termésből.
Balatonfenyves: titkos hely
Balatonfenyvesen a posta környékén és a posta udvarában van a legtöbb gesztenyefa, a Kölcsey utcában az Öreg Vigadó Étterem udvarán is szép zsákmányra tehettek szert. Séta közben még találtok egy-egy magányos gesztenyét, inkább tobozokat tudtok gyűjteni, hiszen, ahogy a település nevéből adódik, itt fenyőfából ültettek többet. Ne hagyjátok ki a strandon a tobozos játszóteret sem, itt szortírozhatjátok is a begyűjtött terméseket.
Balatonkeresztúr: irány a szőlőhegy
Balatonkeresztúron a műemléktemplom körül tudtok gesztenyét szedni. Bár a Bél Mátyás Vendégház udvarán több gesztenyefa is áll, oda nem mehettek be, de ha szerencsétek van, a mellette levő járdára kipotyognak a barna kis termések. Balatonmáriafürdőn a központi strand parkolója is kiváló gyűjtőhely, bár fürdeni csak a nagyon bátrak szoktak ősszel, azért egy sétát tegyetek a strandon ti is.
A szőlőhegy is remek célpont, a százéves pincesoron egymás mellett sorakoznak a nádtetős vályog pincék, a gesztenyék mellé gyűjtsetek színes szőlőleveleket, az aranyló sárgától a sötét bordón át barnába hajlóig minden színből találtok a gesztenye díszek mellé kiegészítőt.
Keszthely, a gesztenye városa
Néhány éve 1200 gesztenyefát számoltak össze Keszthelyen, a település egyik nevezetessége a Festeticsek korában ültetett gesztenyefasor, mely alatt te is elautóztál már, ha Balatonszentgyörgy felől érkeztél a városba. A több kilométeres fasoron a Festetics úton át jutunk el a városközpontig. Ne a település határán kívül állj le autóddal gesztenyét szedni, biztonságosabb, ha a múzeum előtt, a Kossuth Lajos vagy a Bercsényi utcán gyűjtögetsz.
A Helikon park környéke és az Erzsébet királyné utca is jó lelőhely, a kastély parkjában is vannak gesztenyefák, és a Sopron utca is tökéletes célpont. Itt fiatalabb fák vannak, érdekességük, hogy tavasszal nem fehér, hanem rózsaszín virággal pompáznak.
Gyenesdiás: száz éves fák
A nyugat-balatoni üdülőfaluban a termelői piac közelében közel száz éves fák alatt gyűjtögethetitek a gesztenyét, közel van a strand, érdemes egy Balatont néző sétával zárni a sétát.
Sümeg: fesztivál a gesztenyének
Sümegen nem az őszi termést, hanem a tavaszi gesztenyevirágzást ünnepli. A hatalmas gesztenyefák a város központjában ősszel is csodálatosak. A Püspöki palota a várral hihetetlen látvány, járjátok be a barokk hangulatú kisvárost, fedezzétek fel a várat és a múzeumokat is.
Badacsony: gesztenye a hegy lábánál
Badacsonyban a vasútvonal mellett az Egry-sétányon az Egry-múzeum és a Halászkert felé is rengeteg gesztenyefa található, már a 71-es főút melletti parkolóban teleszedhetitek a kosaratokat, de ha megmásznátok a hegyet is, akkor a Kisfaludy-ház előtti hatalmas gesztenyefát is keressétek meg. Ha idáig felsétáltatok a meredek úton, megérdemeltek egy pohár tüzes badacsonyi bort.
Balatonudvari: szívek a gesztenyefák alatt
Balatonudvariban a szív alakú sírkövekről ismert temetőben tudjátok a legtöbb gesztenyét összeszedni. A békés temetőkert mellett a Gesztenye sor nevű utcát se hagyjátok ki, nem véletlenül ez a neve. A parton egy nyarlópark is a Gesztenye nevet viseli, itt is bőven szedhettek a barna golyókból.
Balatonszepezdi örökség
Érdekes történet bontakozik ki a Balatonszepezden található gesztenyefák eredetéről, amit a Balatonszepezdi Gesztenyevirág Nőegylet vezetőjétől tudunk meg: Virius Vince – akiről már mi is írtunk ebben a cikkben – nem csak a fürdőtelep kitalálója volt, hanem annak idején ő hozta el Erdélyből a piros virágú gesztenyét Balatonszepezdre. Valamikor 139 darab fa volt a településen, amelyeket a Gesztenyesoron végighaladva megcsodálhatunk, a Nőegylet pedig gondosan ápolja a fákat és a gesztenyés hagyományokat is. Tavasszal a virágzás idején Gesztenyevirág ünnepet is tartanak, amely idén ugyan a pandémia miatt elmaradt, de az egyesület tagjai lelkesen gondozzák az örökséget, és várják a következő tavaszt, amikor virágba borulnak a szepezdi gesztenyefák is.
Csopakon ősgesztenyefa őrzi a történelmi villát
Csopakon különleges élményben lehet részünk, ha a családdal az iskolai feladathoz gesztenyét gyűjteni indulunk. A hagyományos gesztenyesort itt nem találjuk meg, viszont a Füredi útra ellátogatva érdemes az irányt az Abaffy villa felé venni. A védett épület udvarán nem akármilyen gesztenyefák magasodnak. A XIX. században épült villa ma már üresen áll, viszont az önkormányzat nagy figyelmet fordít a környezetére. Az épület ugyanis eredeti ős gesztenyefák között bújik meg.
A gesztenyesor végén forrás csillapítja szomjunkat Kenesén
Az igazi őszi kirándulás színhelye csakis Balatonkenese! Minden évszakban megkapó látvány a város déli részén, a kerékpár út mentén a több kilométer hosszan húzódó Gesztenyefa sor, mely a 71-es főközlekedési úttal párhuzamosan fut Balatonkenese nyugati határában. Az Árpád-forrás közvetlenül a kerékpár út mellett fekszik, ahol mindenki számára hozzáférhető jéghideg forrásvíz fogyasztható.
Hangulatos gesztenyefák árnyékában Balatonfüreden
A balatonfüredi hajóállomás és a mellette húzódó Tagore sétány mindannyiunk kedvence. A hajóállomás környékén is fellelhetünk gesztenyefákat, főként a szabadtéri színpad környékén, valamint a kortárs kiállításokról híres Vaszary Villa parkjában.
A különböző típusú fák egyébként központi szerepet játszanak a Tagore sétányon. Az első fát, melyről a sétány a nevét is kapta, a híres hindu költő, Rabindranath Tagore ültette annak örömére, hogy a füredi szanatóriumban meggyógyult.
Ezt több emlékfa is követte, hiszen Nobel-díjas hírességek, mint Salvatore Quasimodo költő, Marx György fizikus, Wigner Jenő fizikus, Kürti Miklós fizikus, Harsányi János tudós, Oláh György kémikus, Teller Ede atomfizikus nevéhez is fűződik egy fa.
Nézd meg képeinket: